Pokrowiec cerkiewny

Pokrowiec cerkiewny biały, w formie krzyża równoramiennego o ostro zakończonych ramionach. Złożony ze środkowej usztywnionej części kwadratowej i osadzonych na bokach kwadratu czterech węższych, czworobocznych ramion bez usztywnienia.

Awersy poszczególnych elementów z białego jedwabiu broszowanego, zdobionego haftem z nici metalowych na podkładzie. Deseń o motywie stylizowanych kwiatów, gałązek i liści. W kolorystyce ornamentów przeważa czerwień, żółcień i fiolet. Na środku kwadratu haftowany krzyż równoramienny z dwuliściem na końcach ramion. Krawędzie boczne poszczególnych elementów obszyte taśmą pasmanteryjną z motywami bordowych i żółtych rozetek i palmet na złotym tle. Krawędzie ramion bocznych lamowane złotymi frędzlami z nici metalowej.

Rewers z gładkiej, czerwonej wełny.

Nazwa

Pokrowiec cerkiewny

Twórca

Nieznany

Datowanie

Kon. XIX w.

Materiał

Jedwab broszowany, tektura usztywniająca, frędzle z nici metalowej, podszewka wełniana

Technika

Haft nicią metalową na podładzie, obszycie z aksamitu

Wymiary

Długość: 36 cm; szerokość: 36 cm

Pochodzenie

Pokrowiec pochodzi z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej, której siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej i ukraińskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie. Do zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie trafił jako dar metropolity lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego

Numer inwentarzowy

ML/A/3956

Autorka notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content