Tkanina w stylu etno – tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego

Tkanina w stylu etno – tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego

Tkactwo, jeszcze do niedawna jedno z najpopularniejszych rzemiosł na terenie powiatu lubaczowskiego i pogranicza polsko-ukraińskiego (dawniej: polsko-ruskiego), uprawiane powszechnie przez mieszkańców wsi, dziś należy już do ginących zawodów. Dlatego tak ważne jest dokumentowanie i kultywowanie rodzimej tradycji tkackiej z myślą o przyszłych pokoleniach. W wypadku obszaru dzisiejszego powiatu lubaczowskiego jest to tym bardziej istotne, że pozwala uchwycić specyficzne oblicze dziedzictwa kulturowego tego regionu, jako części Kresów dawnej Rzeczypospolitej.

Celem przedsięwzięcia było poznanie w teorii i praktyce tradycyjnych technik tkackich, dekoracji ludowych tkanin – haftów, koronek występujących na poduszkach, makatkach, ze szczególnym uwzględnieniem odświętnego, uroczystego stroju ludowego, jego estetyki, kanonu piękna i wartości artystycznych.

Projekt skierowany był do szerokiego grona odbiorców. Złożyło się na niego wiele wydarzeń: warsztaty, imprezy plenerowe: pokazy tkactwa, hafciarstwa, występy zespołów ludowych, wystawa. Zadanie przybliżało dawne tradycje ludowe, dziś już niemal zapomniane.

Projekt został zrealizowany w okresie od kwietnia do października 2022 r. Łączna wysokość zadania wyniosła 49 000,00 zł. Zadanie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “EtnoPolska. Edycja 2023” – kwota dofinansowania: 46 000,00 zł, a także dzięki wsparciu Powiatu Lubaczowskiego – kwota dofinansowania: 3 000,00 zł.

NAZWA Projektu

Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego

Wartość projektu

49 000,00 zł

Finansowanie

46 000,00 zł – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “EtnoPolska. Edycja 2023”

3 000,00 zł – Powiat Lubaczowski

Czas trwania

2022 r.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content