Sklep

Barwy Kresów. Kilimy ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie. Colours of the Borderland. Rugs from the collection of Muzeum Kresów in Lubaczów

Janusz Mazur

Nakład wyczerpany

Katalog wystawy czasowej, na której zaprezentowano bogaty zbiór kilimów z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie. Wystawę przygotowano w ramach Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego „Słowiańska Atlantyda”, którego głównym organizatorem był Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK.

Opis

Sztuka kilimu był nieodłącznym elementem bogatej kultury południowo-wschodnich Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Jeszcze do niedawna trudno było wyobrazić sobie wystrój wnętrza domu kresowego bez barwnych kilimów. Obecnie, szczególnie dla starszego pokolenia, kresowe kilimy są swoistą namiastką Kresów, owej utraconej krainy szczęśliwości.Aura pewnego sentymentalizmu nie przesłania ich urzekającego piękna połączonego z wysokim poziomem wykonania. Stąd też główny cel wystawy, której zadaniem było przybliżenie współczesnemu odbiorcy tej nieco już zapomnianej, a ważnej w przeszłości dziedziny rękodzieła artystycznego.

Do najbardziej efektownych należą kilimy huculskie, które na przełomie XIX i XX w. inspirowały wyroby wytwórni kilimów, m.in. w Kosowie koło Kołomyi (Pokucie) i Glinianach pod Lwowem. Z tych ośrodków pochodzi znaczna część lubaczowskiej kolekcji, licząca obecnie prawie trzydzieści tego typu obiektów.

Poza zdjęciami wybranych obiektów z muzealnej kolekcji na kartach katalogu znalazły się także fotografie archiwalne z lat 20. i 30. XX wieku. Ciekawostką jest czarno-biała fotografia z 1929 r. z wystawy kililmów autorstwa uczniów Prywatnego Seminarium Nauczycielskiego w Cieszanowie oraz członkiń Żeńskiego Stowarzyszenia Katolickiego z Lubaczowa.

Tekst katalogu opracowano w języku polskim i angielskim.

Tekst:

Janusz Mazur

Redakcja:

Stanisław Piotr Makara, Barbara Woch

Projekt graficzny:

Stanisław Piotr Makara

Tłumaczenie:

Agata Matuga

Skład i łamanie:

Andrzej Rychlewski

Wydawca:

Muzeum Kresów w Lubaczowie

Miejsce i data wydania:

Lubaczów 2011

Ilość stron:

ISBN:

978-83-929590-3-8

Jak zamówić

Zapraszamy do zakupu wydawnictw oraz pamiątek muzealnych w siedzibie głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz w Zespole Cerkiewnym w Radrużu.

Sprzedaż wysyłkowa możliwa po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (+48 16 632 18 02) lub mailowym: [email protected] W wiadomości należy podać nazwę produktu oraz numer (w przypadku pamiątek muzealnych). W odpowiedzi zostaną wskazane koszty przesyłki oraz informacje na temat uiszczenia płatności.

Czas realizacji zamówień od 3 do 10 dni roboczych.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4