2008 – Laureaci

Grand Prix

JAROSŁAW GRULKOWSKI

„…nim zgaśnie światło”, „Trochę w lewo”

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2009 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Technik Miedziorytniczych prof. Andrzeja Basaja oraz Pracowni Rysunku Zawodowego prof. Eugeniusza Geta-Stankiewicza. Od tego czasu pracuje na macierzystej uczelni w I Pracowni Malarstwa i Rysunku 207 prowadzonej przez prof. Wojciecha Lupę. W swojej pracy artystycznej podejmuje rozważania dotyczące fenomenów spotykanych w naturze, dynamiki procesów przyrody i multiplikacji form najprostszych budujących organizmy.

I nagroda

SŁAWOMIR GRABOWY

„Jutro 12”

Absolwent Wydziału Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Dyplom uzyskał w 1973 r. w pracowni prof. Rajmunda Pietkiewicza. Zajmuje się grafiką warsztatową i rysunkiem. Zorganizował 24 wystawy indywidualne, m.in.: Xylon Museum & Werkstätten (Schwetzingen 2001), SNAP Gallery (Edmonton 2008). Brał udział w 300 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał 78 nagród i wyróżnień, w tym 19 międzynarodowych. Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce i poza granicami kraju.

II nagroda

ANDRZEJ PROKOPIUK

„Grafit na papierze I”, „ Grafit na papierze II”, „Grafit na papierze III”

Urodził się w 1947 r. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego prace trafiały do prywatnych kolekcji w Polsce i za granicą. Wystawy indywidualne m.in.: „Odniesienia”, Galeria w Ratuszu, Inowrocław (1992 r.); Malarstwo, Muzeum im. Jana Kasprowicza, Inowrocław (1994 r.); „Próba Światła”, Mogilno (1995 r.); „Bez początku, bez końca”, Toruń (1995 r.). Brał udział w wystawach krajowych i zagranicznych, m.in.: I Biennale Plastyki Bydgoskiej, BWA Bydgoszcz (1993 r.); wystawa malarstwa artystów woj. bydgoskiego w Kopenhadze (1993 r.); II Biennale Plastyki Bydgoskiej, BWA Bydgoszcz (1995 r.). Dwukrotnie zdobył pierwszą nagrodę w IV i V Biennale Plastyki Bydgoskiej.

III nagroda

VIOLLETTA KULIKOWSKA-PARKASIEWICZ

„Bez tytułu”

Pochodzi z Świdwina. W 1995 r. uzyskała dyplom w zakresie grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem prof. Leszka Kiljańskiego. Od 1995 r. członkini Związku Polskich Artystów Plastyków w Olsztynie. Od 1996 r. związana z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Olsztynie, następnie Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych, brała udział w wielu konkursach oraz wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Laureatka szeregu nagród i wyróżnień.

Wyróżnienia

JAN F. FERENC
„Strefa ciszy – Oleszyce”

Pochodzi z Jarosławia. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1979 r.). Dyplom uzyskał w pracowni projektowania graficznego prof. Macieja Urbaoca, aneks w pracowni malarstwa i rysunku prof. Jerzego Tchórzewskiego. Uprawia rysunek, grafikę, malarstwo. Członek lubelskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Kierownik Katedry Grafiki Projektowej i Druku Płaskiego w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autor przeszło trzydziestu wystaw indywidualnych, uczestnik przeszło dwustu wystaw zbiorowych krajowych i międzynarodowych m.in. w Niemczech, USA, Australii, Szwecji, Ukrainie, Grecji czy Chinach. Wielokrotnie nagradzany, m.in. na I i IV Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie.

RYSZARD GANCARZ
„Gra w miasto I”, „Gra w miasto II”

Urodził się w 1955 r. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ukończył je dyplomem z wyróżnieniem w Pracowni Miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana. Brał udział w około 100 wystawach zbiorowych w Polsce i poza jej granicami, m.in.: „Impresje polskie” – Stara Kordegarda, Warszawa – Tokio (1995 r.); „ZEITZEGNISSE / Świadectwa czasu”, idee „Solidarności” w sztuce polskiej 1980–2005, Instytut Polski – Sztokholm, Instytut Polski – Berlin (2005 r.). Zorganizował ponad 30 wystaw indywidualnych: Galeria Forteczna, Sandomierz (2007 r. ), BWA, Krosno, Sandomierz, Międzyrzec Podlaski (2004 r.). Nagradzany na wystawach ogólnopolskich, m.in.: Triennale z Martwą Naturą, Primum non nocere, Salon Zimowy Plastyki.

JACEK JAROSZEWSKI
„Obrót III – Zamknięcie”

Urodził się w 1950 r. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracuje jako wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Artysta tworzy głównie akwarele, sporadycznie także grafiki. Tematem jego twórczości są pejzaże miejskie, detale architektoniczne oraz geometryczne kompozycje abstrakcyjne. Kego prace urzekają specyficzną urodą. Trudno pozostać wobec nich obojętnym – zwłaszcza, że stworzone są z niesamowitą i wyczuwalną biegłością warsztatową.

JEREMI JĘDROŚ
„Bez tytułu”

Urodził się w 1987 r. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jego prace pojawiły się między innymi na wystawie pokonkursowej – „Konkurs na Autoportret inspirowany twórczością Olgi Boznańskiej” (2003 r.); wystawie pokonkursowej – „Otwarty Międzynarodowy konkurs na rysunek satyryczny” (temat „zamek”) (2004 r.). Otrzymał I miejsce w konkursie plastycznym pt. „Prace plastyczne inspirowane muzyką Witolda Lutosławskiego” (2004 r.), zdobył II nagrodę za udział w konkursie graficznym „Projekt Banknotu” zorganizowanym przez Muzeum Miejskie Wrocławia i Narodowy Bank Polski (2006 r.), a także II miejsce w konkursie na film jednominutowy „Oneminutes” (2007 r.).

MICHAŁ MISIAK
„Nocne medytacje”

Urodził się w 1973 r. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest autorem 28 wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem ponad 130 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Wśród wystaw zbiorowych warto wymienić m.in.: Międzynarodowe Triennale Grafiki – Rekomendacje, Młoda Grafika Polska, Bunkier Sztuki, Kraków (2000 r.); 12th Tallinn Print Triennial, Tallinn, Estonia (2001 r.). Wśród wystaw indywidualnych: „Oscillations”, Anya Tish Gallery, Houston, USA czy „Perfekcje”, Galeria Atribut, Kijów, Ukraina (2007 r.).


MAGDALENA STOKŁOSA
„Katedra”

Urodziła się 1968 r. w Tarnobrzegu. Studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom uzyskała w pracowni prof. Stanisława Góreckiego w 1994 roku. Uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Swoje prace prezentowała wielokrotnie na wystawach i przeglądach twórczości, a także na wystawach indywidualnych. Zajmuje się także edukacją artystyczną dzieci i seniorów.


MARCIN SURZYCKI
„Wielki szlem – Flushing meadow”

Urodzony w 1963 r. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał udział w ponad 200 wystawach i pokazach sztuki w Europie, Japonii, USA, Korei, Chinach. Wśród zdobytych nagród znalazły się m.in. 11th German International Exhibition of Graphic Art, Frechen (1996 r.), Grand Prix – 5 TGP w Katowicach (2003 r.). Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: „Portret ironiczny”, BWA Kraków, Kielce, Łódź (1993 r.); Bergisch Gladbach, Forum Ost-West (1994 r.).


WERONIKA TADAJ-KRÓLIKIEWICZ
„Bez tytułu”

Urodziła się w 1980 r. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, m.in.: Triennale Autoportretu im. J. Malczewkiego, Radom (2006 r.); V Olsztyńskie Biennale Plastyki o Medal Prezydenta, BWA Galeria Sztuki Współczesnej w Olsztynie, Olsztyn (2007 r.). Przedstawiała swoje prace również na wystawach indywidualnych, m.in.: Rysunek, Galeria Lustro, Mogilno (2007 r.); Rysunek i Malarstwo, Ratusz Miejski w Schneverdingen (2006 r.). Zdobyła pierwszą nagrodę w V edycji Olsztyńskiego Biennale Plastyki o Medal Prezydenta, a także wiele wyróżnień w licznych konkursach.


TADEUSZ GUSTAW WIKTOR
„Poza mediolańskie noce – 16”

Urodził się w 1946 r. w Jeleniej Górze. Studiował malarstwo i grafikę na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom realizowany pod kierunkiem Adama Marczyńskiego obronił w 1974 roku. Po studiach kontynuował swoje eksperymenty z językiem geometrii, zaś od początku lat 80 rozpoczął, trwającą po dziś dzień, pracę pedagogiczną. Zdobył uznanie przede wszystkim jako malarz i grafik. Jednak ważnym aspektem jego twórczości jest także działalność w roli krytyka oraz teoretyka sztuki. Rozważania nad naturą sztuki popchnęły go w kierunku studiów tekstów filozofów tradycji chrześcijańskiej i Dalekiego Wschodu, oraz rozpraw Carla Gustawa Junga. Refleksje te następnie znalazły odzwierciedlenie w jego twórczości, przepełnionej treściami metafizycznymi i odniesieniami transcendentnymi. Ma na swoim koncie przeszło 50 wystaw indywidualnych i przeszło 500 wystaw zbiorowych. Wielokrotnie nagradzany. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii w Polsce oraz za granicą.


PAWEŁ WARCHOŁ
„Holzmachina I”

Artysta grafik pochodzący z Krakowa. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach (dyplomy w Pracowni Grafiki doc. Stanisława Kluski i Malarstwa doc. Romana Nowotarskiego). W 2010 r. uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, grafiką wydawniczą, plakatem oraz fotografiką. Jest autorem wielu cykli rysunkowych wykonywanych tuszem na kartonach, m.in.: „Holzmachiny”, „Oratio”, „Warchoły” czy „Pancerniki”. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz kilkuset zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem ponad 30 prestiżowych nagród i wyróżnień. Wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Barcelonie oraz w kolekcjach polskiego rysunku współczesnego muzeów w Kaliszu i Lubaczowie.wie.

Artyści zakwalifikowani do wystawy pokonkursowej

Jagoda Adamus
„Obiekty uwagi”

Marek Andała
„KK”

Grażyna Brylewska
„Takie sobie kobiece rysowanie 1”, „Takie sobie kobiece rysowanie 3”

Andrzej Brzegowy
„Bez tytułu”, „Bez tytułu”

Piotr Budziszewski
„Post mortum”

Ewa Ciszewska-Bombska
„W cyklu I, O ciszy”, „W cyklu II, O ciszy”

Daniel Cybula
„Bez tytułu III”, „Bez tytułu II”

Andrzej Desperak
„Rysunek 15.01.2008”

Jerzy Dmitruk
„Kompozycja I”

Agnieszka Dziema
„Plan wędrówki II”

Maria Ferenc
„Zbliżenie II”

Grzegorz Frydryk
„Relikwie”

Marek Haba
„Bez tytułu III”

Henryk Hoffman
„Struktura 019”, „Struktura 020”

Joanna Imielska
„Labirynt 11”, „Labirynt 13”

Joanna Janowska-Augustyn
„Bez wyjścia III”, „Bez wyjścia II”

Edward Josefowski
„Kompozycja I – Przeloty”, „Kompozycja II – Przeloty”

Janusz Karbowniczek
„Ukrzesłowienie A”

Przemysław Kmieć
„Formy 1”, „Formy 2” – z cyklu „Tessera hospitalis”

Ziemowit Kmieć
„Error in objecto – Totem I”, „Error in objecto – Totem II”

Dorota Komar-Zmyślony
„Bez tytułu”, „Bez tytułu”

Iwona Krawiec-Konopna
„Koniczyna”

Sławomir Kuszczak
„Zaćmienie”

Marta Lech
„Bez tytułu 02”, „Bez tytułu 03”

Agnieszka Łukaszewska
„Portret I – Ex małżonek”

Andrzej Markiewicz
„Pars pro toto…”

Henryk Mądrawski
„Postaci II”, „Postaci III”

Dariusz Mlącki
„Koperta”

Juliusz Narzyński
„Wieczór trzynasty”, „Wieczór czterdziesty czwarty”

Aleksy Nowak
„Czarne słońca (lub upadek Ikara)”

Mateusz Otręba
„Jutro”

Ireneusz Parzyszek
„W drodze do…”, „W drodze do…”

Leonard Pędziałek
„II” – z cyklu „Cytaty”

Dariusz Piekut
„Obiekty I”, „Obiekty II”

Marek Pokutycki
„Kobieta”, „Mężczyzna”

Jan Pręgowski
„Fatamorgana”, „Zenit II” – z cyklu „Ziemia obiecana”

Justyna Rębisz
„Sito” – z cyklu „Obiekty”

Adam Rokowski
„Głowa II”, „Głowa IV”, „Głowa VII”

Małgorzata Rosińska
Z cyklu „Zapatrzenie LXVI”

Andrzej Rułka
Z cyklu, „Złudzenie”, z cyklu „Złudzenie III”

Magdalena Szczęśniak
„Pustelnik”, „Sen kundelka”

Joanna Krystyna Szymańska
„Paź”

Tomasz Tobolewski
„Głowa XII”, „Głowa XIV”

Marta Tomczyk
„Horyzonty – poza kadrem III”, „Horyzonty – poza kadrem V”

Bogdan Topor
„Study of the Last Supper – 2”, „Study of the Last Supper – 2”

Elwira Wasak
„Marionetka”

Apoloniusz Węgłowski
„Kompozycja”, „Kompozycja”

Krzysztof Wojtowicz
„Dokąd lecą flamingi”

Marzena Zacharewicz
„Kamienie I”, „Kamienie X” – z cyklu „Kamyki w ustach”

Bogusław Zen
„W sieci I”

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój