2014 – Laureaci

Grand Prix

KAMIL PIECZYKOLAN

„Akt I”, „Akt II”, „Akt III”

Uzasadnienie jury: Za głębokie wibracje wewnętrzne uzyskane dzięki wysublimowanym i metafizycznym zabiegom artystycznego wyrazu oraz za wysoki poziom umiejętności warsztatowych.

Artysta urodził się w 1988 r. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Brał udział w następujących konkursach i wystawach: Biennale Rysunku Studenckiego, Sofia (2014 r.), „Figurama”, Wystawa Rysunku Akademickiego (2013 r.), Biennale Rysunku, Pilzno (2012 r.), wystawa pokonkursowa, Triennale Rysunku Współczesnego, Wrocław (2012 r.), wystawa pokonkursowa, wystawa w Galerii „Łącznik” pt. „Mikroklimat” (2013 r.), Triennale Rysunku, Katowice, wystawa pokonkursowa (2014 r.).

I nagroda

SŁAWOMIR GRABOWY

„List do pani Bożeny Kowalskiej”

Uzasadnienie jury: Za oszczędność środków wyrazu,  siłę materii, dramaturgię i rytm światła oraz archetypiczny charakter narzędzia.

Urodzony w 1947 r. w Kopcu. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w latach 1968–1973. Dyplom w pracowni prof. Rajmunda Pietkiewicza. Zajmuje się grafiką warsztatową i rysunkiem. Zorganizował 24 wystawy indywidualne m.in.: Xylon Museum & Werkstätten, Schwetzingen (2001 r.), SNAP Gallery, Edmonton (2008 r.) Brał udział w 300 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał 78 nagród i wyróżnień, w tym 19 międzynarodowych. Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce i poza granicami kraju.

II nagroda

JOANNA JANOWSKA-AUGUSTYN

„Miłość I”, „Miłość II”, „Miłość III”

Uzasadnienie: Za piękno materii tworzącej wyraz głębokiego humanizmu poprzez walor wewnętrznego światła. Nowoczesna kompozycja obrazu tworząca nastrój spokoju i równowagi.

Artystka urodziła się w 1972 r. Studiowała na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (1991–1994) i na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1994–1999). Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Litografii prof. Romana Żygulskiego, medal Rektora ASP. W 1998 r. otrzymała stypendium Kent Institute of Art and Design w Canterbury w Anglia. W 2008 r. obroniła doktorat na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadząc zajęcia w Pracowniach Rysunku oraz Druku Cyfrowego. Uprawia grafikę, rysunek, malarstwo i fotografię. Zorganizowała 19 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brała udział w ponad stu wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Laureatka Grand Prix MTG – Kraków 2012.

III nagroda

ITA HARĘZA

„Ciało własne 2”, „Ciało własne 3”

Uzasadnienie: Za wykorzystanie w sposób przemyślany pejzażu i tkanki ciała ludzkiego dla stworzenia metaforycznej atmosfery przestrzeni z akcentem na dekoracyjny charakter pracy.

Urodziła się w 1984 r. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Włodzimierza Strzemińskiego w Łodzi. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatką szeregu nagród. Do jej najważniejszych osiągnięć można zaliczyć udział w następujących wystawach: „Ita Haręza rysunki” w Galerii Widok WDK w Łodzi (2008 r.), „Ita Haręza grafika” Galerii B1 ASP w Łodzi (2008 r.), wystawa w Galerii Amcor Rentsch w Łodzi (2009 r.), 8 Triennale Grafiki Polskiej Katowice, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (2012 r.), wystawa w galerii Fundacji Grey House Szara Kamienica w Krakowie (2012 r.), wystawa najlepszych dyplomów Akademii Sztuk Pięknych „Artnoble 2012” w Żyrardowie (2012 r.), wystawa w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2012 r.), „Ita Haręza zwykłe obrazy” w galerii B1 ASP w Łodzi (2012 r.), „Podróż sentymentalna”, Pracownia prof. Tomasza Chojnackiego na łódzkiej ASP (1989–2013), Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (2014 r.).

Wyróżnienia

TERESA ADAMOWSKA
„Droga I”, „Droga II”, „Droga III”

Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku malarstwo. Dyplom przygotowała w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego w 1987 r. Jej prace, portrety i pejzaże, były prezentowane na 21 wystawach indywidualnych w galeriach w Łomży, Warszawie, Białymstoku i Ostrołęce. Brała udział w 50 wystawach zbiorowych, w tym w wystawach poplenerowych (Łomża, Toruń, Włocławek, Rzeszów, Radom, Nowy Sącz, Kazań, Warszawa, Sieradz, Suwałki, Białystok, Kielce, Rambouillet, Sofia). Dziewięciokrotnie uczestniczyła w plenerach o charakterze międzynarodowym. Została nagrodzona „Złotą Sroką” za malarstwo w plenerze międzynarodowym. Otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Łomży „Za szczególne dokonania w dziedzinie kultury” (2006 r.), a także brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008 r.).

CYPRIAN BIEŁANIEC
„Piekło i niebo IX”

Absolwent Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom otrzymał w 1983 r. Od 1992 r. członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Tworzy w technice pastelowej, olejnej i rysunku. Uczestniczył w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach i konkursach m.in.: VII Międzynarodowe Triennale Majdanek ’04, II Międzynarodowe Biennale Pasteli w Nowym Sączu, XX Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. W 2007 r. otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MICHALINA CIEŚLIKOWSKA-KULMATYCKA
„Dom A”, „Dom B”, „Dom C”

Ukończyła studia na Wydziale Projektowania Plastycznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, malarstwo i rysunek w pracowni prof. Józefa Hałasa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, malarstwem, grafiką użytkową, głównie wydawniczą (zaprojektowała i zilustrowała liczne książki m.in. dla Ossolineum, PWN, Książki i Wiedzy). Brała udział w licznych wystawach zbiorowych, m.in. Carnivalle 82, Information Centre w Sydney (1982 r.), Carnivalle 83, Sydney (1983 r.), Polish Artists in Australia, Canberra University (1983 r.), Międzynarodowe Triennale Mebla, Poznań (1980 r.), IX Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki, Ostrowiec Świętokrzyski (2008 r.). Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych: wystawa ilustracji, Wrocławski Teatr Lalek (1993 r.), wystawa ilustracji, Wrocławskie Spotkania Wydawców Dobrej Książki, Ratusz (1993 r.), Książka i ilustracja, Zamek i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu (2012 r.). Laureatka nagród: I nagrodę w Biennale Małych Form Malarskich, Toruń (2005 r.) oraz wyróżnienie na Biennale Małych Form Malarskich, Toruń (2007 r.).

ŁUKASZ GIERLAK
„Zbliżenie I”, „Zbliżenie II”

Urodził się w 1985 r. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów (2013 r.). Doktorat na Wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jarosława Kozłowskiego (2019 r.). Głównym obszarem jego działań jest rysunek, często wchodzący w relacje z innymi mediami (obiekt, projekcja video). Swoje prace prezentował na 7 wystawach indywidualnych i ponad 30 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat licznych nagród, m.in.: wyróżnienie honorowe, VIII Międzynarodowe Triennale Małych Form Graficznych, Wilno (2013 r.), II nagroda, Europejski Festiwal Pasteli, VI Międzynarodowe Biennale Pasteli, Nowy Sącz (2013 r.), certyfikat najwyższej jakości – Short List, IX Międzynarodowe Biennale Rysunku, Pilzno (2014 r.), Golden Osten Award, 42nd World Gallery of Drawing, Skopje (2014 r.), Nagroda Prezydenta Torunia, VI Ogólnopolska Wystawa Rysunku, Wozownia, Toruń (2014 r.).

IZABELA KITA
„Koronkowy Nokturn”, „Koronkowy Nokturn I”
z cyklu „Robótki ręczne”

Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Leona Macieja (2002 r.). Zajmuje się malarstwem, fotografią, projektowaniem i aranżacją wnętrz. Laureatka wielu nagród m.in.: wyróżnienie w X Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Współczesnego „Muzyka w Malarstwie”, Tychy (2004 r.), II nagroda w Międzynarodowym Biennale Pasteli Nowy Sącz (2006 r.), Złota Rama i Nagroda Medeyskiego (2011 r., 2013 r.), wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim „Ogrody – 2013 – Wałbrzych”. Zorganizowała 18 wystaw indywidualnych i brała udział w ponad 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

AGNIESZKA MAJAK
„Bez tytułu I”, „Bez tytułu II”

Urodziła się 1988 r. Absolwentka kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, magister sztuki, doktorantka w dziedzinie sztuk pięknych. Prezentowała swoje wystawy w kraju i za granicą. Laureatka nagród: wyróżnienie za dyplom pt. „Sen”, Toruń (2012 r.), wyróżnienie Prezydenta Miasta Torunia – V Ogólnopolska Wystawa Rysunku (2012 r.), wyróżnienie honorowe w Konkursie PZWL „Medycznie rzecz rysując” (2012 r.), nagroda ufundowana przez Stowarzyszenie Artystyczne „Magazyn Zbożowy GS”, III OWRS (2010 r.).

TOMASZ ŚWIERBUTOWICZ
„Bez tytułu”, „Bez tytułu”

Urodził się w 1953 r. w Tomaszowie Lubelskim. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Dyplom w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w 1977 r. W latach 1977–1988 nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Od 1988 r. pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Artystycznym UMCS. Habilitacja w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 2008 r. W dorobku 14 wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 60 wystawach zbiorowych. Uczestnik licznych plenerów malarskich i członek jury w lokalnych konkursach plastycznych. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek i witraż.

MICHAŁ J. WIELOWIEJSKI
„Bez tytułu”, „Bez tytułu”

Urodził się w 1984 r. W latach 2005–2011 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii, kierunek sztuka mediów. W 2008 r. obronił z wyróżnieniem pracę licencjacką, dyplom w zakresie Fotografii Artystycznej wykonany w pracowni prof. Aleksandra Błońskiego. W 2011 r. praca magisterska obroniona z wyróżnieniem, dyplom w zakresie Fotografii wykonany w pracowni prof. Aleksandra Błońskiego. Najważniejsze osiągnięcia: wystawa fotografii pt. „Warszawa moimi oczami” wykonanych w pracowni prof. Aleksandra Błońskiego, Galeria Łazienkowska, Warszawa (2009 r.), „Malarstwo i Rysunek”, prace wykonane w pracowni prof. Apoloniusza Węgłowskiego, Galeria Łazienkowska, Warszawa (2009 r.), „12” projekt fotograficzny, Skwer – Filia Centrum Artystycznego Fabryki Trzciny, Warszawa (2010 r.), udział w 6 Międzynarodowym Biennale Miniatury w Częstochowie i towarzyszących mu wystawach (2010 r.), wystawa poplenerowa IX Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto Olkusz 2013”, BWA Olkusz (2013 r.). Od 2011 r. jest asystentem w Pracowni Malarstwa i Rysunku na ASP w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów. W 2013 r. rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie.

Nominacje

JUSTYNA ANDRZEJEWSKA
„Bez tytułu III”, „Bez tytułu II”

ANDRZEJ BATOR
„Łańcuchy Witolda Lutosławskiego”, „Ślubny portret”

KATARZYNA BETLIŃSKA
„01”, „02” – z cyklu „Siedem życzeń”

GRZEGORZ KLIMEK
„Struktura II”

ROBERT OLSZOWSKI
„Czas i przestrzeń 102”, „Czas i przestrzeń 104”

DARIUSZ PIEKUT
„Nowe miejsce 1”, „Nowe miejsce 3”

ANDRZEJ S. PROKOPIUK
„Rysunek 6 – koincydencja (awers)”, „Rysunek 7 – koincydencja (awers)”

RYSZARD M. PRZYBYLSKI
„Eterofon S”, Eterofon W”

ANDRZEJ RUŁKA
„Telefony”

MAGDALENA SNARSKA
„Odyseja wewnętrzna – mrok”

PAWEŁ WARCHOŁ
„Rysunek krematoryjny 14555”

PIOTR ŻACZEK
„Area 10”

Artyści zakwalifikowani do wystawy pokonkursowej:

Katarzyna Adamek-Chase
„Struktura I”

Paweł Baśnik
„Bez tytułu II” – z cyklu „Wady wzroku”

Grażyna Brylewska
„W szpitalu nocą”

Anna Bujak
„Los ich jest jeden”

Stanisław Cholewa
„Maszyna I”, „Maszyna II”

Andrzej Desperak
„Zapis przestrzeni I”, „Zapis przestrzeni III”

Jan Ferenc
„Bez tytułu”

Grzegorz Frydryk
„Relikwie III”

Jacek Galewski
„Pejzaż. Sublimacje I”, „Pejzaż. Sublimacje III”

Stanisław Górecki
„Krajobraz 2”

Stanisław Grabowy
„List do D”

Jarosław Grulkowski
„Przekrój poprzeczny przez wnętrze chmury”

Janusz Karbowniczek
„Portret pamięciowy 3”

Magdalena Karłowicz
„Horyzonty”, „Horyzonty”

Przemysław Kmieć
„Pieśń ziemi”

Anna Kuc
„Bez tytułu I” – z cyklu „Leśne”

Sławomir Kuszczak
„Figuracja”, „Impresja”

Marek Kwiatkowski
„Moje miejsca II”

Paweł Kwiatkowski
„Efemeryda”

Andrzej Markiewicz
„Pars pro toto… obraz zwielokrotniony [z Porębskim i Wilkoniem] – [cywilizacja druku]”, „Pars pro toto… obraz zwielokrotniony [z Porębskim i Wilkoniem] – [struktury i morfizmy]”

Michał Misiak
„Struktura pełna”

Aleksander Myjak
„Bez tytułu”

Krzysztof Nowak
„Wieczór nad Szumem”

Aleksander Ostrowski
„Bez tytułu”, „Pejzaż”

Mateusz Otręba
„Czerwony punkt”

Joanna Paljocha
„Pole VI”, „Pole IV”

Jerzy Pawłowicz
„Basen II”

Emilia Pitucha
„Droga”, „Tunel”

Monika Polak
„Portret III”

Hanna Siemionow
„Lewe lewe prawe”

Piotr Skowron
„20012013”

Dariusz Słota
„Kratka”

Adam Styka
„Formy najprostsze – Wzlatywanie”

Magdalena Szczęśniak
„Huśtawka”, „Piramida”

Łukasz Śliwiński
„Bez tytułu”

Weronika Tadaj-Królikiewicz
„Światło I”, „Światło III”

Grażyna Tarkowska
„Tańczący dźwięk”

Marta Tomczyk
„Horyzonty zdarzeń – relacje III”

Bogdan Topor
„The Last Supper-1”

Julita Wiench
„Nie.skończona konstrukcja II”, „Nie.skończona konstrukcja V”, „Nie.skończona konstrukcja VI”,

Katarzyna Winczek
„Topografie IV”

Hanna Wojdała-Markowska
„Struktury rytmiczne 2”

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content