2023 – Jury

Jury XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023 obradowało w dniach 03–05 lipca 2023 r.

Z nadesłanych do konkursu 487 prac 180 artystów do wystawy pokonkursowej jury wybrało zestaw 107 prac 56 artystów. Wybrano laureata Grand Prix, laureatów nagród, wyróżnień oraz nominacji.         

Jurorzy podkreślili, że bardzo wysoki poziom wielu z nadesłanych rysunków ukazujących różne idee, postawy oraz strategie artystyczne spowodował duże trudności w podjęciu ostatecznych decyzji. Jury obradowało w składzie:

Prof. Dariusz Kaca

Profesor Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Obecnie zatrudniony na stanowisku profesora Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej na Wydziale Grafiki i Malarstwa w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się grafiką, książką artystyczną, rysunkiem i malarstwem.  Prezentował prace na 39 wystawach indywidualnych oraz brał udział w 320 wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie nagradzany za twórczość w dziedzinie grafiki i książki artystycznej na międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursach. Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych m.in: Biblioteki Narodowej w Warszawie, Tama Art University Museum w Tokio, Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Jeleniej Górze, Biblioteki Uniwersyteckiej w Stanford,  Archivum “Forum Book Art” w Hamburgu, CAA Printmaking Resourse Centre w Kuala Lumpur,  Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu, Muzeum Regionalnego w Kutnie, The King St. Stephen Museum w Székesfehérvár, Florean Museum w Carbunari, Vilnius Centre of Graphics w Wilnie, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Taller Galeria Fort w Cadaques, Silpakorn University Library w Bangkoku, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu.

Iwona Dorota Bigos, członek jury 

Historyczka sztuki i kuratorka. Studiowała historię sztuki, kulturoznawstwo oraz historię na Uniwersytecie Wrocławskim i Bremeńskim (Niemcy).  W latach 2009 -2015 była dyrektorką założycielką Gdańskiej Galerii Miejskiej, a w 2017 roku dyrektorką Stadtgalerie w Kilonii (Niemcy). Od lutego 2018 jest kierowniczką Muzeum Sztuki Współczesnej oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu Pawilonu Czerech Kopuł.  Jest autorką ponad 20 indywidualnych i zbiorowych wystaw w Polsce i za granicą. Jako dyrektorka Gdańskiej Galerii Miejskiej była inicjatorką i organizatorką dwóch corocznych, międzynarodowych festiwali: Grassomanii i Narracji oraz pomysłodawczynią Gdańskiego Biennale Sztuki.  Bigos jest współautorką międzynarodowych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej: Kozanów – w poszukiwaniu cudownego we Wrocławiu (2016) oraz pierwszej edycji interdyscyplinarnego Polenbegeisterungswelle. Polska topografia Berlina w stolicy Niemiec (2017).
Bigos współpracowała i współpracuje ze znanymi międzynarodowymi i polskimi artystami, w tym z Magdaleną Abakanowicz, Güntherem Ueckerem, Norbertem Schwontkowskim, Abrahamem Cruzvillegasem, Jörgiem Heroldem, Katarzyną Kozyrą, Arturem Żmijewskim, Jiřím Kovandą, Jest również autorką tekstów o sztuce współczesnej i praktyce kuratorskiej.

Dr Anna Hlebowicz, członek jury

Ukończyła Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2011). Dyplom obroniła w Pracowni Malarstwa Prof. S. Baja, Pracowni Tkaniny Artystycznej Prof. Doroty Grynczel, Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych Prof. J. Dyrzyńskiego oraz w Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego prowadzonej przez Prof. E. Tarkowskiego. W 2019 r. obronił doktorat   pod   opieką   Prof. J. Gołaszewskiej  na  Wydziale  Malarstwa warszawskiej ASP. W roku akademickim 2018-19 pełniła funkcję asystentki w Pracowni Tkaniny Artystycznej Prof. Doroty Grynczel. Zrealizowała 12 wystaw indywidualnych oraz brała udział w licznych wystawach zbiorowych m.in. w Ogólnopolskich wystawach Tkaniny Unikatowej w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (wystawa przy Triennale Międzynarodowym w Łodzi). Jest także​ laureatką 1. Nagrody im. Prof. Stanisława Trzaskowskiego na wystawie Sztuka Włókna 2022. Od 2023 roku jest kuratorem programowym Galerii Test   w   Warszawie.   Zajmuje   się   głównie   tkaniną   artystyczną,   a   także malarstwem i rysunkiem.

Dr Marek Głowacki, członek jury

Studiował w latach 2002-07r. w Instytucie Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – dyplom z grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. E. Delekty, aneks z rysunku w pracowni prof. A. Kowalczyk-Klus, aneks z projektowania graficznego pod kierunkiem dr. hab S. Kubicy. 2016 r. doktorat w dziedzinie sztuki plastyczne, dyscyplinie sztuki piękne, cykl wielkoformatowych rysunków, oraz rozpraw doktorską pt. „Wizerunek człowieka w epoce uprzedmiotowienia ciała”. Laureat wielu prestiżowych nagród : Praca roku 2009 – Grand Prix, nagroda Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie organizowanym przez ZPAP okręgu Katowickiego. – Wyróżnienie w 12. Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki, 2014. – Praca roku 2012 – nagroda równorzędna w konkursie organizowany przez ZPAP okręgu Katowickiego. Nagroda Prezesa ZPAP w Katowicach. – III nagroda w VIII Międzynarodowego Biennale Rysunku im. Tomasza Ostrowskiego, 2015. – I nagroda za projekt graficzny i wykonanie murali na ogrodzeniu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego z okazji obchodów setnej rocznicy Powstań śląskich. Autore wielu wystaw w Polsce i za granicą. Główną bazą jego twórczych zainteresowań Głowackiego jest rysunek kreacyjny oraz sztuka figuratywna, w której porusza problem wizerunku człowieka, a w szczególności nadprzyrodzoną kondycję ludzkiej tożsamości.

Janusz Szpyt, członek jury 

Artysta związany z ziemią lubaczowską. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach w pracowni profesora Dudy-Gracza, a następnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Włodzimierza Buczka. W 1983 roku współtworzył Grupę Trzech zwaną też Tercetem Nadętym, która nawoływała w swoich manifestach, prezentowanych w piśmie ,,Bengal”, do prawdy w sztuce, związanej z jakością formy, koloru i szerzej warsztatu malarskiego i jej przesłaniem, przeciwstawiając się szeroko panującej tandecie artystycznej i medialnej. Tematyką jego obrazów są sceny rodzajowe, portrety, akty, sceny surrealistyczne, groteskowe, satyryczne oraz malarstwo monumentalne. Jego prace nawiązują do bogatej tradycji malarstwa europejskiego. Od 2007r. pracował jako wykładowca Europejskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace jego znajdują się w muzeach i prywatnych zbiorach w kraju i za granicą.

Mariusz Jończy, członek jury 

Historyk sztuki, plastyk, pedagog.  Absolwent Historii Sztuki, Wydziału Nauk Humanistycznych, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1986 – 1991). Podyplomowe Studium Muzealnicze, Wydział Historyczny, Uniwersytet Warszawski (2011 –  2013). Asystent ds. działalności wystawienniczej, Galeria „Format” Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach (1985-1986). Asystent muzealny, instruktor, adiunkt Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu(1991-2005). Kierownik Działu Realizacji Wystaw Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (2007 – 2008). Kierownik Działu Artystycznego Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu (2008-2009). Pomysłodawca  i jeden z głównych realizatorów Mazowieckiego Festiwalu Artystów „Powstanie Sztuki” MCSW „Elektrownia” w Radomiu (2008). Wzięło w nim udział około 300 artystów z całej Polski. Na Festiwal złożyło się kilka wystaw, kilkadziesiąt performansów i happeningów (również w przestrzeni publicznej), spotkań autorskich, koncertów, projekcji filmowych. Obecnie Główny Specjalista ds. Inicjatyw Artystycznych MCSW „Elektrownia” w Radomiu. Do głównych zainteresowań Jończy należą: historia sztuki nowoczesnej i współczesnej.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój