Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Grzegorz Hryciuk. Rozmowy na Pograniczu #5

8 listopada @ 08:00 - 10 listopada @ 17:00

Muzeum Kresów w Lubaczowie, Wydawnictwo Libra PL, Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego serdecznie zapraszają na piąte z cyklu spotkań „Rozmowy na Pograniczu”. Gościem trzech kolejnych spotkań, zaplanowanych w dniach 8–10 listopada 2024 r. będzie prof. Grzegorz Hryciuk, który w trakcie każdej z rozmów opowie o swojej książce „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków, 1944–1946” (Wydawnictwo Literackie, 2023). Wstęp na spotkania jest wolny. W czasie ich trwania będzie można zakupić książkę w cenie promocyjnej wraz z autografem autora.

Harmonogram spotkań:

>>> Księgarnia Wydawnictwa Libra PL, ul. Jagiellońska 12, Rzeszów: piątek, 8 listopada, prowadzący: dr hab. Paweł Korzeniowski

>>> Muzeum Historyczne w Sanoku, sobota, 9 listopada, prowadzący: dr Hubert Ossadnik

>>> Zespół Cerkiewny w Radrużu, niedziela, 10 listopada, prowadzący: dr Piotr Olechowski

Spotkania z prof. Grzegorzem Hryciukiem odbędzie się w ramach cyklu pod nazwą „Rozmowy na Pograniczu”. W jego trakcie o Pograniczu, w kontekście Kresów dawnej Rzeczypospolitej, rozmawiamy z ludźmi, którzy zajmują się jego definiowaniem, portretowaniem, opisywaniem, którzy dostrzegają jego problemy i wartości. Którzy rozumieją lub starają się je zrozumieć. Z tymi, którzy przesuwają jego granice i niwelują je poprzez dzieła literackie, filmowe, działania społeczne i kulturalne. Chcemy rozmawiać i zapraszać ludzi i stąd i stamtąd. Z tego i z tamtego Pogranicza, a także z obszaru dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Tutejszych i tamtejszych. Pisarzy i czytelników, aktorów i widzów, a przede wszystkim uczestników spotkań, dla których będą przyjeżdżali zaproszeni goście, książki, filmy, wystawy. Radruż, leżący od wieków i pokoleń na permanentnym Pograniczu, na styku kultur, jest gotowy na takie rozmowy od zawsze. Spotkania z wybranymi gośćmi odbywają się także w innych lokalizacjach na Podkarpaciu.

– – – –

Wydawnictwo Literackie o książce „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków, 1944–1946”:

Przymusowe wysiedlenia Polaków ze Wschodu na Ziemie Zachodnie u schyłku II wojny światowej nie doczekały się dotąd popularnej monografii. Tego trudnego zadania podjął się Grzegorz Hryciuk, historyk związany z Uniwersytetem Wrocławskim, specjalizujący się w historii Europy Wschodniej. Na ponad sześciuset stronach analizuje i przywraca debacie publicznej obrosły uproszczeniami i mitami wątek, tak istotny dla zrozumienia dziejów i współczesności Europy Środkowo-Wschodniej.

„Przesiedleńcy” to poruszająca epopeja o blisko 800 tysiącach naszych przodków siłą wysiedlonych z południowo-wschodnich ziem Rzeczypospolitej na zachód Polski, na ziemie poniemieckie. To opowieść o exodusie, bezpowrotnie utraconym świecie i wojennej pożodze, o brutalnym rozstaniu z ukochaną małą ojczyzną i ciągnącej się tygodniami podróży przez Polskę w bydlęcych wagonach – zbudowana z faktów historycznych i osobistych wspomnień wysiedlonych. To również opowieść o mozolnie wznoszonych na niemieckich ruinach fundamentach polskiego uniwersum.

Tereny Ziem Zachodnich zamieszkuje dziś ponad 4,5 miliona przesiedleńców z Kresów i ich potomków. Książka wrocławskiego historyka przywraca pamięć o ich epopei, zapomnianej w wirze wielkiej historii.

– – – –

Grzegorz Hryciuk – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, badacz zagadnień narodowościowych Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX w., historii Ukrainy, relacji polsko-ukraińskich w dwudziestym stuleciu, problematyki migracji przymusowych na obszarze Europy Wschodniej. Autor m.in. monografii „Polacy we Lwowie w latach 1939–1944. Życie codzienne”, współautor pracy „Masowe deportacje ludności w Związku Radzieckim”, a także współautor i redaktor atlasu „Wysiedlenia, wypędzenia, ucieczki 1939–1959. Atlas ziem Polski”.

Paweł Korzeniowski – profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, historyk, politolog, badacz szeroko rozumianej brytyjskiej historii wojskowej z naciskiem na XX wiek, a także polskiej sztuki wojennej w dwudziestoleciu międzywojennym. Od 2010 r. pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, od 2013 r. pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu. Autor monografii „Wojska pancerne i ich rola w pierwszym okresie II wojny światowej (1939–1941)”, „Flandria 1940” czy „Falklandy 1982” czy „Gallipoli. Działania wojsk Ententy na półwyspie Gallipoli w 1915 roku”.

Hubert Ossadnik – historyk, doktor nauk humanistycznych, regionalista, kustosz dyplomowany Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, autor licznych publikacji. W obszarze jego zainteresowań znajdują się kwestie mniejszości narodowych, grup etnograficznych historycznej Ziemi Sanockiej, pograniczy etnicznych, etnograficznych i kulturowych południowo-wschodniej Polski oraz zagadnienia związane z teorią skansenowską i historią muzeów skansenowskich w Polsce.

Piotr Olechowski – historyk, nauczyciel akademicki, dr nauk humanistycznych. Absolwent studiów historycznych na uniwersytetach w Szczecinie i Rzeszowie. Naczelnik Wydziału ds. Badań nad stratami wojennymi Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego w Warszawie, adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor monografii „Stosunki polsko-ukraińskie we Lwowie w świetle wspomnień 1918–1939”, „W cieniu dwóch totalitaryzmów. Życie codzienne na ziemi stanisławowskiej 1939–1944”, „Agonia Polaków we Lwowie 1944–1959” oraz kilkudziesięciu tekstów naukowych w językach polskim, rosyjskim i ukraińskim. Zainteresowania naukowe obejmują położenie Polaków w ZSRR, sowietyzację dawnych ziem wschodnich II RP, dzieje polskiej dyplomacji w ZSRR i granicy polsko-radzieckiej oraz działalność radzieckich służb specjalnych i sądownictwa.

– – – –

Program spotkań autorskich „Rozmowy na Pograniczu” dofinansowano ze środków Województwa Podkarpackiego.

Szczegóły

Początek:
8 listopada @ 08:00
Koniec:
10 listopada @ 17:00
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content