kw. 28 2022 - kw. 28 2022

“A ptaki śpiewają…” Józef Izydor Dobrowolski

Józef Izydor Dobrowolski urodził się w 1949 r. w Lubaczowie. Z wykształcenia historyk, autor wielu artykułów o tematyce regionalnej, przez wiele lat pracował jako nauczyciel historii. Jednocześnie realizował się twórczo, rzeźbił i malował obrazy. Swoją karierę rozpoczynał jako artysta amator z dużym zresztą powodzeniem. Dziś należy do ZPAP (Okręg Gdańsk). W swoim dorobku ma liczne wystawy indywidualne i wiele zbiorowych. Wystawiał swoje prace w gronie wybitnych artystów. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

W Lubaczowie artysta rozpoczynał swoją drogę twórczą, która zawiodła go aż do Paryża, na wzgórze Montmartre. W Paryżu uczył się malarstwa i zgłębiał tajniki rysunku. Odniósł sukces. Dziś czas swój dzieli między rodzinne miasto, tu prowadzi autorską galerię, a Gdańsk, gdzie mieszka. Na wystawie „A ptaki śpiewają…” Józef Izydor Dobrowolski znalazły się wielkoformatowe płótna, powstałe na przestrzeni kilku ostatnich lat, nawiązujące do tematyki kontynuowanej przez malarza od lat. To obrazy figuralne i portrety. Opowiadające historie o życiu i o człowieku, o jego kondycji we współczesnym świecie, o relacjach w społeczeństwie i z innymi ludźmi. To historie opowiedziane emocją, nastrojem. Kompozycje budowane feerią barw żywych i kontrastowych, dynamiczną, ekspresyjną kreską. Pełne ukrytych znaczeń, symboli i metafor. „Złote jabłka Rebeki”, „Modlitwa Arona”, „Gołębiarka”, „Krzyk”, „Żółte kamizelki”, „Panna młoda”, „Ptasiek”, „Malowany ptak”, to tylko niektóre tytuły przedstawień artysty.

Nazwa wystawy
  • ”A ptaki śpiewają…” Józef Izydor Dobrowolski

Miejsce prezentowania
  • Siedziba główna Muzeum Kresów w Lubaczowie

• 9 sierpnia – 13 września 2020 r.

Opieka kuratorska
  • Barbara Kubrak