maj 11 2022 - maj 11 2022

Przystanek ubranie. Anita Żmurko-Sieradzka

Ubrania, które są częścią ekspozycji, prezentują modę jako równoprawną dziedzinę sztuki obok malarstwa czy rzeźby. Każda realizacja jest inna, niepowtarzalna. W kilku pracach przyciąga uwagę dekompozycja tradycyjnej formy ubrania. Autorka skupia się na treści ubrania, którą przekazuje przez formę, fakturę. Nie interesuje jej ubranie jako okrycie, ale jako manifest wnętrza człowieka, manifest jego osobowości. Aranżacja wystawy została skupiona wokół czterech zagadnień. „Azyle” – miejsce, stan wytchnienia, inspiracji, ale i schronienia. „Manifest osobowości” oraz „Antykonwenanse” jako wyraz buntu przeciw ramom, narzuconym sztywno nakazom, jako przejaw wolności i możliwości swobodnego wyrazu. Ostatnim tematem było „Opowiadanie historii”, historii, których się słucha oraz tych, które chce się opowiedzieć.

Anita Żmurko-Sieradzka artystka niepokorna, powiedzenie o niej ekscentryczna jest niewystarczające. Urodziła się, mieszka i pracuje w Lubaczowie. Ukończyła studia malarskie na UMCS w Lublinie, ale niezaspokojony głód poszukiwań i tworzenia doprowadził ją na podyplomowe studia Projektowanie Ubioru na ASP w Łodzi oraz do Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Jej dyplomowa kolekcja „Idee fixe” została wyróżniona przez Viva Moda.

W jej konceptualnych projektach ubrania przestają być tylko okryciem, stają się zjawiskiem, ekspresją osobowości, azylem. Artystka stale tworzy, szuka nowych rozwiązań i możliwości dla swoich nieoczywistych idei. Wystawia, a także realizuje pomysł wykreowania marki ubraniowej „Żmurko” dla buntowniczych nonkonformistów.

Nazwa wystawy
  • Przystanek ubranie. Anita Żmurko-Sieradzka

Miejsce prezentowania
  • Galeria Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie

Czas trwania
  • 19 maja – 15 sierpnia 2019 r.

Opieka kuratorska
  • Katarzyna Warmińska-Mazurek

Zaproszenie na wystawę >>>

Relacja z otwarcia wystawy >>>

Fotorelacja z otwarcia wystawy >>>

Relacja z otwarcia wystawy Katolickie Radio Zamość >>>

 

 

 

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content