kw. 27 2022 - kw. 27 2022

Roztocze – wciąż wracam. Rysunki Andrzeja Pellera

Andrzej Peller jest artystą plastykiem, architektem wnętrz, rysownikiem, ilustratorem. Urodził się w 1941 roku w Krakowie, jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Obronił dyplom z wystawiennictwa na Wydziale Architektury Wnętrz. Od 1975 roku był pracownikiem naukowo-dydaktycznym ASP w Krakowie, starszym wykładowcą na wydziałach Architektury Wnętrz, Rzeźby, Grafiki, Malarstwa i Scenografii. Od 1992 roku uczył rysunku, kompozycji i perspektywy odręcznej w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru oraz w Szkole Projektowania Wnętrz i Przestrzeni. Aktualnie uprawia rysunek, malarstwo akwarelowe oraz grafikę użytkową.

Swoje ilustracje autor prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Na ekspozycji znalazły się prace artysty inspirowane Roztoczem i dziejami Kresów zamknięte w cykle: „Kamieniarstwo bruśnieńskie”, „Roztoczańskie opowieści” i „Kresy”.

Rysunki z pierwszego cyklu ilustrują wybrane przykłady zabytków kamieniarstwa brusnieńskiego, które złożyły się na muzealny kalendarz na rok 2022. Na drugi i trzeci składają się prace, nawiązujące do historii tych ziem oraz wybrane ilustracje z „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, którą Andrzej Peller zafascynowany jest od młodości.

Nazwa wystawy
  • Roztocze – wciąż wracam. Rysunki Andrzeja Pellera

Miejsce prezentowania
  • Zespół Cerkiewny w Radrużu

Czas trwania
  • 21 listopada 2021 r. – 28 lutego 2022 r.

Opieka kuratorska
  • Justyna Peller-Szałańska

Zaproszenie na wystawę >>>

Relacja z otwarcia wystawy >>>

Zaproszenie na wystawę (Andrzej Peller, Justyna Peller-Szałańska) >>>

Relacja z wystawy Katolickie Radio Zamość >>>

 

 

 

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój