sie 10 2022 - sie 10 2022

Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi lubaczowskiej

Ideą wystawy była prezentacja – po raz pierwszy w takiej formie – ocalonego na terenie ziemi lubaczowskiej dziedzictwa sztuki i kultury jednej z najbardziej znanych świątyń lwowskich – kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Zabytki te trafiły na tereny dzisiejszej Polski w wyniku powojennych zmian granic państwowych i ekspatriacji ludności polskiej z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, w tym też ze Lwowa. Wśród nich znalazły się przykłady malarstwa, bogaty zbiór tkanin i haftów liturgicznych, złotnictwo i naczynia liturgiczne, archiwalia, fotografie i przedmioty różne, a także elementy sztandarów i skrzynie ewakuacyjne, którymi transportowane było „ocalone dziedzictwo”.

Dzięki wysiłkowi ks. Józefa Kłosa, proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny, obiekty z wyposażenia lwowskiej świątyni trafiły do Cieszanowa, w którym podjął posługę we wrześniu 1946 r. Postawa i gorliwość kapłana sprawiły, że była to jedna z najbardziej prężnych parafii na terenie powojennej Archidiecezji Lwowskiej, której siedziba, po przymusowym opuszczeniu Lwowa przez abpa Eugeniusza Baziaka, przez blisko pół wieku znajdowała się w Lubaczowie.

Obecnie zabytki z kościoła pw. św. Marii Magdaleny przechowywane są przede wszystkim w zbiorach cieszanowskiej parafii, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz w zbiorach prywatnych. Najbardziej wartościowa część spośród tej kolekcji zostanie zaprezentowana na wystawie.

Prezentowane przedmioty są nadal elementem spuścizny kulturowej kościoła pw. św. Marii Magdaleny, ale, dzięki nowej lokalizacji, stały się też częścią kresowego dziedzictwa kulturowego ziemi lubaczowskiej. Sam kościół i jego historia są też – w kontekście ekspozycji – symbolem wojennych i powojennych losów całej Archidiecezji Lwowskiej obrządku łacińskiego: jej duszpasterzy, wiernych, świątyń oraz ich wyposażenia.

Współcześnie kościół pw. św. Marii Magdaleny odzyskał częściowo funkcje liturgiczne. Równocześnie pełni rolę instytucji kultury miasta Lwowa, jako Dom Muzyki Organowej i Kameralnej. Od przeszło 30 lat trwają starania, aby przywrócić świątyni w pełni jej pierwotną funkcję.

Organizatorami wystawy byli Muzeum Kresów w Lubaczowie i Parafia pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Wernisaż zaplanowano na niedzielę, 21 sierpnia 2022 r., o godz. 18.00, w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie. Wystawa była czynna dla zwiedzających od 23 sierpnia do 30 listopada 2022 r.

Wydarzenie, organizowane w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, odbyło się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. Wystawę patronatem honorowym objęli: Jego Ekscelencja Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki Metropolita Lwowski, Jego Ekscelencja Ks. Bp Dr Marian Rojek Biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej oraz Eliza Dzwonkiewicz Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

Partnerami wystawy byli Powiat Lubaczowski, Województwo Podkarpackie oraz Gmina Lubaczów. Patronat medialny nad wystawą objęli: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Katolickie Radio Zamość, „Życie Podkarpackie”, portale: dzieje.pl, historykon.pl, elubaczow.com oraz zlubaczowa.pl.

Nazwa wystawy
  • Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi lubaczowskiej

Miejsce prezentowania
  • Galeria Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie

Czas trwania
  • 21 sierpnia 2022 r. – 15 stycznia 2023 r.

Opieka kuratorska
  • Janusz Mazur, Tomasz Róg, Piotr Zubowski

Zaproszenie na wystawę >>>

Zaproszenie na wystawę (Piotr Zubowski) >>>

Zaproszenie na wystawę (Katolickie Radio Zamość) >>>

Relacja z otwarcia wystawy >>>

Relacja z otwarcia wystawy (Polskie Radio Rzeszów) >>>

Relacja z wystawy (Nowy Kurier Galicyjski) >>>

Relacja z wystawy (Nowiny24) >>>

Relacja z wystawy (TVP3 Rzeszów) >>>

Film towarzyszący wystawie >>>

Katalog wystawy >>>

 

 

 

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój