Dzwonki kościelne ołtarzowe

Dzwonki ołtarzowe, instrument 4-tonowy złożony z czterech lekko spłaszczonych, kolistych kloszy o zróżnicowanej średnicy zamocowanych od spodu na płaskim, ażurowym zawieszeniu na rzucie krzyża, z trzema (pierwotnie czterema) nóżkami. Od góry na osi pionowej pojedynczy uchwyt. Pomiędzy zawieszeniem a kloszami wtórna metalowa płytka.
Płaszcze kloszy dzwonków o gładkiej powierzchni.
Zawieszenie o ażurowej dekoracji złożonej z powtarzalnych motywów winorośli rozmieszczonych na osiach diagonalnych z centralnie położoną rozetą. Na osi rozety pionowy uchwyt w formie spłaszczonego kabłąka. Na wysokości czterech dzwonków niewielkie rozety kryjące mocowanie i zaczepy serc dzwonków. Serca w formie kulek zamocowanych na dwóch esowato wygiętych drutach.
Nóżki na osiach diagonalnych, w formie zdwojonych, wygiętych esowato drutów zakończonych od dołu płaskimi pierścieniami.

Nazwa

Dzwonki kościelne ołtarzowe

Twórca

Nieznany

Datowanie

XVIII/XIX w.

Materiał

Stop cyny i miedzi

Technika

Odlew

Wymiary

Wysokość: 10,5 cm; szerokość: 23 cm; głębokość: 23 cm

Pochodzenie

Obiekt został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie) za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/2800

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content