Ikona Matki Bożej „Łagodzącej złe serca”

Ikona w formie prostokąta stojącego, wykonana w technice tempery na desce, ze złoceniami. Przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, w typie Hodegetrii, nad balustradą i drzwiami; w polu po lewej i prawej stronie po dwie postacie świętych. Tło neutralne, pierwotnie grawerowane, złocone, z napisami cyrylicą. Kowczeg oddzielony od pola czerwoną obwódką; krawędzie zewnętrzne ujęte dwoma pasami: czerwonym i granatowym.

Maryja ukazana w półpostaci. Głowa lekko pochylona w prawo, ujęta w kolisty nimb wychodzący na pole przy górnej krawędzi. Twarz owalna, czoło niskie, brwi lekko uniesione, oczy otwarte, lancetowate, nos długi, usta wąskie, przymknięte. Ubrana w bordowy maforion okrywający głowę i ramiona, zdobiony złotą lamówką biegnącą wokół twarzy, pod szyją i na prawym ramieniu. Na głowie owalna korona zamknięta. Na szyi zawieszone dwa naszyjniki perłowe z medalionami, na górnym wyobrażenie gołębicy Ducha Św. Na prawym ramieniu ośmioramienna gwiazdka. Prawa ręka widoczna w dolnej części, w pozycji poziomej, lewa dłoń podtrzymuje siedzące na ramieniu Dzieciątko.

Dzieciątko Jezus ukazane w całej postaci bez widocznych stóp, w pozycji siedzącej, skierowane w lewą stronę, ku Maryi. Postać ubrana w białą wzorzystą tunikę z szerokim obszyciem pod szyją łączącym się z pasem; rękawy długie i szerokie. Na głowie korona zamknięta. Prawa ręka przesunięta w lewo, lekko uniesiona w geście błogosławieństwa, w lewej na wysokości korpusu niewielki zwój. Wokół głowy nimb kolisty z wpisanym krzyżem.

Obydwie postacie centralne ujęte od dołu prostokątnym przedstawieniem architektonicznym, złożonym z wąskiej, ażurowej balustrady i drzwi usytuowanych poniżej, na osi pionowej; w narożach ukośne, profilowane pola, zdobione ornamentem roślinnym i geometrycznym.

W polach po lewej i prawej stronie, na wysokości podstawy głównej sceny, przedstawione postacie świętych zwrócone ku Matce Bożej z Dzieciątkiem, rozmieszczone w grupach po dwie osoby, ukazane w całej postaci, w pozycji stojącej. Po lewej nn. młodzieniec z krzyżem w ręce i nn. święty; po prawej św. Paraskewa i św. Izaak w stroju kapłańskim.

Przy postaciach, po prawej i lewej stronie u góry, rozmieszczone napisy cyrylicą. Przy postaci Matki Bożej: „МР” (po lewej) i „ѲС” (po prawej); poniżej po lewej częściowo czytelny: „..МЄГЧЄНИЄ…/ СЄРДЕЦЪ”. Nad głową Dzieciątka Jezus, po prawej, litery cyrylicą: „ӀИС ХРС”; postacie świętych w polach opisane cyrylicą w nimbach i ponad nimi, częściowo czytelne.

Odwrocie wzmocnione dwiema poprzecznymi, profilowanymi szpongami (brak górnej).

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Ikona Matki Bożej „Łagodzącej złe serca”

Twórca

Nieznany

Datowanie

Kon. XVIII w.

Materiał

Płótno, drewno

Technika

Olej, tempera, złocenie

Wymiary

Wysokość: 44 cm; szerokość: 37 cm; głębokość: 2,5 cm

Pochodzenie

Ikona została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez Urząd Celny w Przemyślu. Pochodzi najprawdopodobniej z terenu Ukrainy lub Rosji.

Numer inwentarzowy

ML/A/1982

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content