Ikona Matki Bożej Włodzimierskiej

Ikona w formie prostokąta stojącego, wykonana w technice olejnej na desce. Przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, w typie Hodegetrii. Tło neutralne, błękitne, z napisami cyrylicą.

Maryja ukazana w półpostaci. Głowa lekko pochylona w lewo. Prawą dłonią podtrzymuje Dzieciątko siedzące na ramieniu, lewą dłonią wskazuje na Jezusa. Ubrana w niebieską suknię z długimi rękawami, zdobioną złotą lamówką pod szyją i złotym mankietem; włosy przewiązane błękitną chustą, na głowie i ramionach czerwony maforion z zieloną podszewką, ze złotą lamówką. Nad czołem i na lewym ramieniu pojedyncze, złote gwiazdki.

Dzieciątko Jezus ukazane w całej postaci w pozycji siedzącej na prawym ramieniu Matki Bożej, skierowane w prawą stronę, głowę tuli do twarzy Maryi i chwyta ją prawą ręką za szyję. Ubrane w białą suknię z długimi, szerokimi rękawami i niebieskim płaszczem narzuconym na lewe ramię i okrywającym nogi, stopy odsłonięte, lewa ustawiona pionowo, widoczna od spodu. Kolorystyka intensywna z przewagą czerwieni, błękitów i złota.

Tło wokół głów postaci rozjaśnione, żółte z promienistymi gloriami i napisami cyrylicą. Przy postaci Matki Bożej: „МР” (po lewej) i „ѲЧ” (po prawej); poniżej, po lewej: „Б М / ВЛАДИМЕРСКАЯ”. Przy głowie Dzieciątka Jezus słabo czytelne litery cyrylicą: „ӀИС ХРС”. Na obrzeżach ślady po zamocowaniu koszulki lub ramki. Odwrocie gładkie.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Ikona Matki Bożej Włodzimierskiej

Twórca

Nieznany

Datowanie

XIX/1 poł. XX w.

Materiał

Drewno

Technika

Olej

Wymiary

Wysokość: 23,5 cm; szerokość: 18 cm; głębokość: 1,6 cm

Pochodzenie

Ikona została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez Urząd Celny w Przemyślu. Pochodzi najprawdopodobniej z terenu Ukrainy lub Rosji.

Numer inwentarzowy

ML/A/1997

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój