Ikona świętego Mikołaja

Ikona w formie prostokąta stojącego, wykonana w technice tempery na desce ze złoceniami. Przedstawienie postaci św. Mikołaja w otoczeniu dwunastu scen z życia świętego w klejmach. Kowczeg oddzielony od pola złotą obwódką; w obramieniu opisy scen cyrylicą w kolorze złotym na brązowym tle. Krawędzie zewnętrzne ujęte dwoma pasami: brązowym i zielonym.

Przedstawienie św. Mikołaja pośrodku, niewielkie, ujęte szerszą ramką z rozetkami. Postać ukazana do wysokości pasa, na wprost, na złotym tle. Głowa odkryta, otoczona kolistym nimbem. Święty w stroju biskupa obrządku wschodniego; prawa ręka uniesiona w geście błogosławieństwa, w lewej otwarta księga. Po obydwu stronach postaci, na wysokości ramion, dwie małe, koliste plakiety z przedstawieniami świętych.

W obramieniu wokół centralnego przedstawienia dwanaście prostokątnych plakiet ze scenami z życia świętego, objaśnione napisami cyrylicą umieszczonymi przy scenach; na górnym obramieniu od lewej cztery sceny w rzędzie: (1.) „Narodzenie św. Mikołaja”, (2.) „Chrzest św. Mikołaja”, (3.) „Św. Mikołaj oddany na naukę”; (4.) „Św. Mikołaj wyświęcony na diakona”; dwie sceny na lewym obramieniu jedna nad drugą: (5.) „Św. Mikołaj wyświęcony na biskupa”, (6.) „Św. Mikołaj zjawia się we śnie cesarzowi Konstantynowi”; dwie sceny na prawym obramieniu jedna nad drugą: (7.) „Św. Mikołaj ratuje trzy dziewice”, (8.) „Św. Mikołaj ratuje trzech mężczyzn od miecza”; na dolnym obramieniu od lewej cztery sceny w rzędzie: (9.) „Św. Mikołaj wyciąga św. Dymitra z morza”, (10.) „Św. Mikołaj ratuje od Saracenów”, (11.) „Złożenie do grobu ciała św. Mikołaja”, (12.) „Przeniesienie relikwii św. Mikołaja”. Poszczególne sceny opracowane linearnie, z przewagą brązów, czerwieni, błękitów i złota.

Nazwa

Ikona świętego Mikołaja

Twórca

Nieznany

Datowanie

2 poł. XVIII w.

Materiał

Drewno

Technika

Tempera, złocenie

Wymiary

Wysokość: 29 cm; szerokość: 21 cm; głębokość: 2,3 cm

Pochodzenie

Ikona została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez Urząd Celny w Przemyślu. Pochodzi najprawdopodobniej z terenu dzisiejszej Ukrainy lub Rosji.

Numer inwentarzowy

ML/A/1986

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content