Ikona Wniebowstąpienia

Ikona w formie prostokąta stojącego, wykonana w technice tempery na desce. Przedstawienie sceny Wniebowstąpienia Chrystusa w otoczeniu aniołów, orszaku apostołów z Matką Bożą, na tle pejzażu. Kowczeg oddzielony od pola obwódką złożoną z dwóch pasków; krawędzie zewnętrzne ujęte dwoma pasami: czerwonym i zielonym.

Chrystus w otoczeniu czterech aniołów ukazany w górnej części przedstawienia, na obłokach; przedstawienie obejmuje częściowo pole przy górnej krawędzi z napisem cyrylicą: „ОБРА[З] ВОЗНЕСЕ / НЇЕ ГОСПОДНЕ”.

Centralna scena z postaciami o większych rozmiarach. W centrum Matka Boża, stojący za nią dwaj aniołowie, ukazujący dłońmi scenę Wniebowstąpienia powyżej. Po bokach jedenastu apostołów, z nich dwaj przy Maryi w pozycji pochylonej w geście pokłonu (św. Piotr po prawej i św. Jan po lewej), pozostali w pozycji stojącej, czterej pierwsi widoczni w całej postaci, pozostali ukazani kulisowo, fragmentarycznie. Głowy wszystkich postaci ujęte srebrnymi, kolistymi nimbami z napisami cyrylicą. W tle pejzaż z niewielkim wzniesieniem z kępkami trawy i odbitymi stopami Chrystusa w centrum.

Ikona opracowana linearnie z przewagą brązów, czerwieni, zieleni, błękitów i srebra. Odwrocie wzmocnione pierwotnie dwiema poprzecznymi szpongami, obecnie jedną wtórną, zamocowaną pośrodku, na styk.

Nazwa

Ikona Wniebowstąpienia

Twórca

Nieznany

Datowanie

XIX w. / 1 poł. XX w.

Materiał

Drewno, płótno

Technika

Tempera

Wymiary

Wysokość: 42 cm; szerokość: 37 cm; głębokość: 5,1 cm

Pochodzenie

Ikona została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez Urząd Celny w Przemyślu. Pochodzi najprawdopodobniej z terenu dzisiejszej Ukrainy lub Rosji.

Numer inwentarzowy

ML/A/1985

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content