Komża

Komża w formie krótkiej tuniki z rękawami. Dół znacznie rozszerzony, rękawy długie i szerokie. W górnej części kwadratowa wstawka z półkolistym wycięciem pod szyją i silnym marszczeniem tkaniny przy dolnej krawędzi.

Komża wykonana z białego płótna lnianego, zdobiona na brzegach rękawów i wzdłuż dolnej krawędzi koronką klockową. Rękawy obszyte wąskim pasem koronki (ok. 9 cm) o wzorze geometryczno-roślinnym: rozety przedzielone ażurowymi owalami; główny motyw ujęty od góry pasem z regularnych owali, od dołu linią falistą. Dolna krawędź obszyta analogiczną koronką.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Komża

Twórca

Nieznany

Datowanie

1. ćw. XX w.

Materiał

Płótno lniane, nić lniana

Technika

Szycie, koronka klockowa

Wymiary

Długość: 86 cm; szerokość: 109 cm

Pochodzenie

Komża została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafiła najpewniej z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/3558

Autorka notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content