Komża

Komża w formie krótkiej tuniki z rękawami. Dół znacznie rozszerzony, rękawy długie i szerokie. W górnej części kwadratowa wstawka z półkolistym wycięciem pod szyją i silnym marszczeniem tkaniny przy dolnej krawędzi.

Komża wykonana z białej bawełny, zdobiona na brzegach rękawów i wzdłuż dolnej krawędzi koronką igłową. Rękawy obszyte wąskim pasem koronki (ok. 8 cm) o wzorze geometryczno-roślinnym: rozkwitłe kwiaty przedzielone zdwojonymi rombami. Dolna krawędź obszyta szeroką koronką (ok. 30 cm), o wzorze tworzącym przy dolnej krawędzi szeroki pas ornamentalny złożony z owali wypełnionych naprzemiennie równoramiennymi krzyżami i rozetkami. Brzegi wykończone wąską koronką o wzorze z półkolistych palmetek.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Komża

Twórca

Nieznany

Datowanie

1. ćw. XX w.

Materiał

Płótno bawełniane, nić lniana

Technika

Szycie, koronka kombinowana z elementem filety

Wymiary

Długość: 82 cm; szerokość: 112 cm

Pochodzenie

Komża została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafiła najpewniej z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/3553

Autorka notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content