Portret abp. Józefa Bilczewskiego metropolity lwowskiego

Grafika w technice heliograwiury, naklejona na karton. Przedstawienie w formie prostokąta stojącego. Reprodukcja fotograficznego portretu postaci w stroju biskupim. Postać ukazana centralnie, w pozycji stojącej, do wysokości kolan, na wprost. Ubrana w długą sutannę (pas z frędzlami opadający po prawej stronie), haftowaną komżę i zapinany na guziki mucet (pelerynę). Na piersiach, na guziku mucetu zawieszony łaciński krzyż na łańcuchu tworzącym po bokach dwa półkola. Na głowie piuska; obok na blacie stolika biret.

Postać ukazana na tle nieznanego pomieszczenia; po prawej stolik o bogatym wystroju snycerskim; nad stolikiem w głębi okno z secesyjnym witrażem i lambrekinem; na ścianie po lewej lustro w secesyjnej ramie.

Centralnie pod przedstawieniem reprodukcja autografu: „X. JÓZEF BILCZEWSKI” i poniżej drukowany napis: „ARCYBISKUP – METROPOLITA LWOWSKI OB. ŁAC.”. W lewym dolnym rogu napis: „Nakładem Szyfertha & Dydyńskiego we Lwowie”, w prawym dolnym rogu: „Heliograwiura c. i k. Instytutu Geogr. Wojsk we Wiedniu”. Rewers niezadrukowany.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Portret abp. Józefa Bilczewskiego metropolity lwowskiego

Twórca

Nieznany

Datowanie

1900–1910

Materiał

Papier, karton

Technika

Heliograwiura, grafika

Wymiary

Wysokość: 46 cm; szerokość: 30,2 cm

Pochodzenie

Portret przekazany w darze do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez osobę prywatną pochodzi z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej, najpewniej z samego Lwowa.

Numer inwentarzowy

ML/A/3665

Autor notki

Janusz Mazur

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content