Ornat biały

Ornat biały, skrzypcowy, w typie rzymskim, złożony z dwóch podłużnych części złączonych na ramionach i rozciętych po bokach; przód w kształcie zbliżonym do gruszkowatego; w górnej części szeroko wycięty otwór na głowę. Z tyłu imitacja kaptura nałożona na górną część preteksty.

Pionowe preteksty i boki z białego jedwabiu broszowanego, z deseniem raportowym opartym na powtarzalnym motywie złożonym z pionowych pasów z rozkwitłych, cieniowanych, biało-czerwonych tulipanów, przedzielonym wicią z drobnych czerwonych kwiatów z listkami. Między pasami kwiatowymi wąski pas złotej linii falistej. Dodatkowo w układzie poziomym przebiegające cienkie, szeroko rozstawione paski horyzontalne w kolorze czerwonym.

Krawędzie zewnętrzne i podziały wewnętrzne lamowane złotymi galonami z motywem pasowym ujętym po bokach drobnymi płatkami.

Podszewka bawełniana, kremowa. Wewnątrz dwie taśmy do wiązania połaci ornatu.

Na podszewce napis odręczny długopisem: „L-34”.

Nazwa

Ornat biały

Twórca

Nieznany

Datowanie

XIX/XX w.

Materiał

Jedwab broszowany, taśma pasmanteryjna z nici metalowej, podszewka bawełniana, lniana tkanina usztywniająca

Technika

Szycie

Wymiary

Szerokość: 70 cm; długość: 108 cm

Pochodzenie

Ornat pochodzi z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej, której siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie. Do zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie trafił jako dar metropolity lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego.

Numer inwentarzowy

ML/A/4097

Autorka notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content