Ornat biały

Ornat biały, w typie rzymskim, złożony z dwóch podłużnych części złączonych na ramionach i rozciętych po bokach. Dolna krawędź tyłu lekko zaokrąglona; w górnej części ćwierćkolisty otwór na głowę.

Kolumny z przodu i tyłu proste wypełnione haftem półkrzyżykowym o motywach barwnych kwiatów irysów. W kolorystyce przewaga filetu, żółcienia, zieleni.

Boki z białego adamaszku o wielkoraportowym deseniu z motywem czterolistnych kartuszy wypełnionych symetrycznie ułożonymi strzępiastymi liśćmi; kartusze flankowane mniejszymi rozetami z motywem lilii.

Pionowe kolumny i podziały wewnętrzne na ramionach lamowane złotym galonem z nici metalowych o wzorze z linii zygzakowatych.

Podszewka bawełniana, żółta.

Nazwa

Ornat biały

Twórca

Nieznany

Datowanie

1. poł. XX w.

Materiał

Adamaszek, nici metalowe, tektura usztywniająca, podszewka bawełniana, tkanina usztywniająca, galon z nici metalowej

Technika

Haft półkrzyżykowy, szycie

Wymiary

Długość: 107 cm, szerokość: 68 cm

Pochodzenie

Ornat został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/3608

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content