Ornat biały

Ornat biały, w typie rzymskim, złożony z dwóch podłużnych części, złączonych na ramionach i rozciętych po bokach. Przód w kształcie zbliżonym do gruszkowatego; w górnej części otwór na głowę; tył w dolnej części nieznacznie zaokrąglony; w górnej części imitacja kaptura nałożonego na górną część preteksty.

Płat przedni i tylni z białego atłasu, broszowanego drobnymi motywami roślinnymi (bukiety kwiatów) pomiędzy liniami falistymi przeplatanymi gałązkami z kwiatami. Motywy utrzymane w odcieniach brązu i zieleni.

Pionowe kolumny i podziały wewnętrzne na ramionach z imitacją kaptura lamowane szerokimi pasami taśmy pasmanteryjnej, brzegi obszyte taśmą z drobnymi, zaokrąglonymi wypustami. Podszewka bawełniana w kolorze kremowym.

Nazwa

Ornat biały

Twórca

Nieznany

Datowanie

2. poł. XIX w.

Materiał

Atłas broszowany, taśma pasmanteryjna, podszewka lniana

Technika

Przędza jedwabna, szycie

Wymiary

Długość: 98 cm (przód), 104 cm (tył); szerokość: 46 cm (na piersiach), 64 cm (całkowita)

Pochodzenie

Ornat został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/2793

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content