Ornat biały

Ornat biały, w typie rzymskim, złożony z dwóch podłużnych części złączonych na ramionach i rozciętych po bokach. Przód i tył w kształcie zbliżonym do gruszkowatego; w górnej części otwór na głowę; tył w górnej części z imitacją kaptura nałożonego na górną część preteksty.

Płat przedni i tylni z kremowego jedwabiu broszowanego drobnymi motywami stylizowanych kwiatów i owoców granatu, ułożonych naprzemiennie w pionowych pasach. Motywy utrzymane w kolorach: złotym, czerwonym, czarnym.

Krawędzie zewnętrzne, pionowe kolumny i podziały wewnętrzne na ramionach z imitacją kaptura lamowane złotym galonem z nici metalowej o deseniu złożonym z linii spiralnych i drobnych rozetek.

Podszewka poliestrowa, czerwona. Wewnątrz dwa sznurki do wiązania połaci ornatu.

Komplet ze stułą ML/A/3632.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Ornat biały

Twórca

Nieznany

Datowanie

1. poł. XX w., 2. poł. XVIII (tkanina awersu)

Materiał

Jedwab broszowany, taśma pasmanteryjna z nici metalowej, podszewka poliestrowa, lniana tkanina usztywniająca

Technika

Szycie

Wymiary

Długość: 100 cm; szerokość: 63 cm

Pochodzenie

Ornat został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/3622

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content