Ornat biały

Ornat biały, w typie rzymskim, złożony z dwóch podłużnych części złączonych na ramionach i rozciętych po bokach. Dolna krawędź tyłu lekko zaokrąglona; w górnej części ćwierćkolisty otwór na głowę.

Kolumny z przodu i tyłu proste wypełnione haftem płaskim o motywach złożonych z winnej latorośli i kłosów zboża, na plecach złoty monogram IHS. W kolorystyce kolumn dominacja filetu, żółcieni, brązu i zieleni. Boki z białego adamaszku o wielkoraportowym deseniu z motywem czterolistnych kartuszy wypełnionych rozetami i stylizowanymi kwiatami; w polach między kartuszami duże, rozbudowane rozety z kwiatami ostu.

Pionowe kolumny i podziały wewnętrzne na ramionach lamowane szerokim, złotym galonem z nici metalowych o wzorze z winnej latorośli. Krawędzie zewnętrzne obszyte wąskim, złotym galonem z nici metalowej o deseniu złożonym z linii spiralnych i drobnych rozetek.

Podszewka bawełniana, żółta. Na wewnętrznej części czerwona pieczęć w kształcie trójkąta, w jego centrum krzyż łaciński na pagórku i litery przy skrzyżowaniu ramion. W trzech rogach trójkąta większe litery: „BMS”. W tym samym miejscu co pieczęć, pisana odręcznie tuszem liczba 2. Wewnątrz dwa sznurki do wiązania połaci ornatu.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Ornat biały

Twórca

Nieznany

Datowanie

1. ćw. XX w.

Materiał

Cantinelle, adamaszek, nić metalowa, taśma pasmanteryjna z nici metalowej

Technika

Haft, szycie

Wymiary

Długość: 107 cm; szerokość: 65 cm

Pochodzenie

Ornat został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/3626

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content