Ornat biały

Ornat biały, w typie rzymskim, złożony z dwóch podłużnych części złączonych na ramionach i rozciętych po bokach. Dolna krawędź tyłu lekko zaokrąglona; w górnej części ćwierćkolisty otwór na głowę.

Kolumna przedniego płatu prosta, z tyłu w formie krzyża. Kolumny wypełnione barwnym haftem krzyżykowym o motywach roślinnych, złożonych ze stylizowanych liści akantu i palmet na pionowej osi symetrii; na tylnej pretekście, na przecięciu ramion krzyża, przedstawienie stylizowanego krzyża z trójlistnymi zakończeniami ramion. W kolorystyce kolumn dominacja brązu, czerwieni i zieleni.

Boki z białego adamaszku, o wielkoraportowym deseniu z motywem czterolistnych kartuszy wypełnionych rozbudowanymi rozetami; w polach między kartuszami wić roślinna. Kolumny i krawędzie ornatu lamowane złotą taśmą pasmanteryjną o motywach złożonych z drobnych beżowych i brązowych rozetek.

Podszewka bawełniana, żółta. Wewnątrz dwa sznurki do wiązania połaci ornatu.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Ornat biały

Twórca

Nieznany

Datowanie

Pocz. XX w.

Materiał

Adamaszek, lniana tkanina usztywniająca, podszewka bawełniana, taśma pasmanteryjna

Technika

Haft krzyżykowy, szycie

Wymiary

Długość: 106 cm; szerokość: 64 cm

Pochodzenie

Ornat został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/3629

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content