Ornat czerwony

Ornat czerwony, skrzypcowy, w typie rzymskim, złożony z dwóch podłużnych części, złączonych na ramionach i rozciętych po bokach; przód w kształcie zbliżonym do gruszkowatego; w górnej części otwór na głowę.

Pionowe preteksty z przodu i z tyłu w formie pasów z ciemnobordowego aksamitu. Z tyłu imitacja kaptura zakrywającego górną część preteksty.

Boki ornatu wykonane z aksamitu wzorzystego z deseniem raportowym: wypukły wzór stylizowanej, schematycznej wici roślinnej w kolorze ugru na czerwonym tle; ornamenty roślinne złożone z dużych palmet ujętych w symetryczne, lancetowate kartusze z półkolistymi wolutami, ujętymi pasami złożonymi ze zdwojonych, symetrycznych liści, rozłożonych po bokach pionowej gałązki. Krawędzie zewnętrzne i podziały wewnętrzne lamowane złotymi galonami z motywem winnej latorośli.

Podszewka bawełniana, kremowa.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Ornat czerwony

Twórca

Nieznany

Datowanie

Kon. XIX w.

Materiał

Aksamit, welur, podszewka bawełniana, galon z nici metalowej, lniana tkanina usztywniająca

Technika

Szycie

Wymiary

Szerokość: 99,5 cm (przód), 105 cm (tył); długość: 40 cm (przód), 65,5 cm (tył)

Pochodzenie

Ornat został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/2791

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content