Ornat fioletowy

Ornat fioletowy, w typie rzymskim, złożony z dwóch podłużnych części złączonych na ramionach i rozciętych po bokach. Dolna krawędź tyłu lekko zaokrąglona; w górnej części ćwierćkolisty otwór na głowę.

Kolumny wykonane z fioletowej satyny; przednia prosta, z tyłu w formie krzyża, obwiedziona wąskim, złotym galonem z metalowych nici, o wzorze plecionki. Kolumny wypełnione barwnym haftem łańcuszkowym z nici jedwabnych i metalowych w kolorze złotym i w różnych odcieniach brązów. Motywy roślinne, zakomponowane symetrycznie na osi pionowej; złożone z bukietów kwiatów ujętych wicią roślinną z liści akantu, tworzących owalne pola zwieńczone motywem otwartych koron; na tylnym płacie, na przecięciu ramion preteksty, kolisty medalion wyznaczony wicią z monogramem IHS z krzyżem.

Boki z wzorzystego ciemnofioletowego aksamitu, deseń z motywem stylizowanych owoców granatu.

Brzegi ornatu obwiedzione szerokim, złotym galonem z metalowych nici, o wzorze plecionki.

Podszewka bawełniana, fioletowa. Wewnątrz dwa sznurki do wiązania połaci ornatu. Na podszewce czarna naszywka z napisem: „TOWARZYSTWO LITURGICZNE/ W KROŚNIE”.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Ornat fioletowy

Twórca

Nieznany

Datowanie

Pocz. XX w.

Materiał

Aksamit, satyna, nić jedwabna, nić metalowa, lniana tkanina usztywniająca

Technika

Haft łańcuszkowy, szycie, haft na podkładzie

Wymiary

Długość: 108 cm; szerokość: 64 cm

Pochodzenie

Ornat został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej. Od połowy XX w. ornat był przechowywany w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej.

Numer inwentarzowy

ML/A/3616

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content