Ornat zielony

Ornat zielony, w typie rzymskim, złożony z dwóch podłużnych części złączonych na ramionach i rozciętych po bokach. Dolna krawędź tyłu lekko zaokrąglona; w górnej części ćwierćkolisty otwór na głowę.

Kolumny z przodu i tyłu proste z żółtego adamaszku o wielkoraportowym deseniu z motywem szerokiego, falistego pasa w układzie pionowym, z nałożonymi rozkwitłymi kwiatami, listkami i drobniejszymi bukietami. W kolorystyce ornamentów dominacja bieli i zieleni.

Boki wykonane z zielonego brokatu aksamitnego lansowanego srebrną nicią; wielkoraportowy deseń z motywem owoców granatu, w dolnej części duże rozkwitłe kwiaty z lancetowatymi płatkami, powyżej drobniejsze bukiety kwiatowe.

Pionowe kolumny lamowane szerokim srebrnym galonem z nici metalowych o wzorze z linii falistych i stylizowanych palmet. Zewnętrzne boki obszyte wąskim, srebrnym galonem o wzorze roślinnym, wycięcie na głowę lamowane srebrnym galonem w linię zygzakowatą.

Podszewka bawełniana. Wewnątrz dwa sznurki do wiązania połaci ornatu.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Ornat zielony

Twórca

Nieznany

Datowanie

Pocz. XX w. (ornat), 2 poł. XVIII w. (tkanina boków awersu)

Materiał

Adamaszek lansowany nicią metalową, tkanina typu lampas, galon z nici metalowej, podszewka bawełniana, lniana tkanina usztywniająca

Technika

Szycie

Wymiary

Długość: 97 cm; szerokość: 65 cm

Pochodzenie

Ornat został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej. Od połowy XX w. ornat był przechowywany w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej.

Numer inwentarzowy

ML/A/3612

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content