Ornat biały

Ornat biały, w typie rzymskim, złożony z dwóch podłużnych części złączonych na ramionach i rozciętych po bokach. Dolna krawędź tyłu lekko zaokrąglona; w górnej części ćwierćkolisty otwór na głowę.

Boki i kolumny z białego adamaszku. Kolumna przedniego płatu prosta, z tyłu w formie krzyża, obwiedziona szerokim złotym galonem z metalowych nici, o wzorze linii falistej ujmującej winne grona. Kolumny wypełnione barwnym haftem płaskim o motywach roślinnych, złożonych z rozkwitłych kwiatów róży, goździka, powojników oraz zbóż i listków osadzonych na delikatnej wici z cienkich łodyg; na przecięciu ramion kolisty medalion wyznaczony wicią z przedstawieniem Chrystusa w popiersiu (Serce Pana Jezusa). W kolorystyce kolumn dominacja brązu i czerwieni.

Boki z białego adamaszku, deseń z motywem ośmioramiennych gwiazdek w dwóch wielkościach. Brzegi ornatu obwiedzione taśmą pasmanteryjną.

Podszewka bawełniana, bordowa.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Ornat biały

Twórca

Nieznany

Datowanie

1. ćw. XX w.

Materiał

Adamaszek, podszewka bawełniana, taśma pasmanteryjna, nić metalowa, nić jedwabna, galon z nici metalowej, tkanina usztywniająca

Technika

Haft płaski, szycie

Wymiary

Długość: 107 cm; szerokość: 66 cm

Pochodzenie

Ornat został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/3605

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content