Ornat fioletowy

Ornat fioletowy, w typie rzymskim, złożony z dwóch podłużnych części złączonych na ramionach i rozciętych po bokach. Dolna krawędź przodu i tyłu lekko zaokrąglona; w górnej części otwór na głowę o wykroju ćwierćkolistym z trójkątnym wycięciem z przodu.

Płaty z filetowego atłasu. Kolumny wydzielone haftem: przednia prosta, z tyłu w formie krzyża z trójlistnie zakończonymi ramionami. Haft łańcuszkowy z nici jedwabnych w kolorze złotym z akcentami ciemnobrązowymi. Motywy roślinne, zakomponowane symetrycznie na osi pionowej, złożone z prostego pnia wyrastającego z rozgałęzionych korzeni u podstawy; pień ujęty wicią roślinną z liści i owoców winogron oraz rozkwitłych kwiatów; na tylnym płacie, na przecięciu ramion preteksty, czterolistny medalion z monogramem „IHS” w centrum. Boki dekorowane delikatną wicią roślinną i regularnie rozmieszczonymi bukietami złożonymi z trzech rozkwitłych kwiatów, rozmieszczonych pojedynczo lub po dwa na czterech-pięciu poziomach.

Brzegi ornatu obwiedzione szerokim, złotym galonem z motywem linii falistej i kwiatów lilii w kolorze fioletowym.

Podszewka bawełniana, beżowa z wtórnymi wszyciami brązowymi. Wewnątrz lniana tkanina usztywniająca.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Ornat fioletowy

Twórca

Nieznany

Datowanie

1. ćw. XX w.

Materiał

Adamaszek, atłas

Technika

Szycie, haft płaski

Wymiary

Długość: 108 cm; szerokość: 64 cm

Pochodzenie

Ornat został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/3415

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content