Pocztówka „Zatroskany Hucuł”

Pocztówka w formie prostokąta stojącego z wąskim paskiem niezadrukowanym przy dolnej, węższej krawędzi. Reprodukcja kolorowego, malarskiego portretu Hucuła wykonana w technice pastelu. Postać ukazana w popiersiu, lekko po skosie, z głową opartą na prawej ręce. Mężczyzna ubrany w huculski strój ludowy: białą, lnianą koszulę z długimi rękawami i rozcięciem pod szyją, rozpięty czarno-brązowy kożuszek bez rękawów (keptar), zdobiony szlakami białych aplikacji w formie trójkątnych zębów, zapinany na pętelki; na lewym płacie kożuszka przypięty do guzika łańcuszek-dewizka zapewne na przetyczkę do czyszczenia fajki. Na głowie okrągły, filcowy ciemnobrązowy kapelusz z wywiniętym do góry rondem; główka kapelusza z otokiem z jasnej tkaniny. W tle postaci jasnozielona łąka ujęta drewnianym ogrodzeniem, w głębi zarysy ciemnozielonych drzew. Poniżej przedstawienia, w lewym rogu pod reprodukcją drukowany napis: „K. SICHULSKI PINX.”. Obraz (pastel, gwasz i węgiel na papierze naklejonym na tekturę) autorstwa Kazimierza Sichulskiego (1879–1942) z 1906 roku.

Rewers w formie prostokąta leżącego podzielonego na dwie połowy – na korespondencję (strona lewa) i adres (strona prawa). Na powierzchni nadruk: „Wydawnictwo Stella Bochnia”, obok napis drukowanymi literami “ANCZYC” (Drukarnia rodziny Anczyc z siedzibą w Krakowie) w otoku z linii pojedynczej oraz napis w polu adresowym „Tous droits réservés”.

Pocztówka niewypełniona, bez obiegu.

Do twórców tych należał Kazimierz Sichulski (1879–1942), rodowity lwowianin, znakomity malarz, grafik i karykaturzysta, którego dorobek artystyczny silnie osadzony jest w sztuce Młodej Polski. Przygotowanie w tym zakresie uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na której studiował pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego, oraz w najważniejszych centrach życia kulturalnego ówczesnej Europy, począwszy od Wiednia i Monachium, po Paryż i Rzym. Jeszcze w trakcie studiów, zimą z 1904 na 1905 roku, wraz z zaprzyjaźnionymi malarzami – Fryderykiem Pautschem i Władysławem Jarockim, odwiedził Huculszczyznę i od razu uległ jej czarowi. W ciągu kilkunastu kolejnych lat, gdy zyskał już sławę jednego z najzdolniejszych polskich twórców, z jego pracowni wyszło wiele dzieł o tematyce huculskiej, a sam autor zapisał się w polskiej sztuki secesyjnej jako czołowy folklorysta.

Do stosunkowo wczesnych prac Sichulskiego o tej tematyce należy obraz zatytułowany „Zatroskany Hucuł”. Wykonany został w 1906 roku i obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Dzieło to wykonane zostało w ulubionej przez modernistów technice łączącej pastel z gwaszem i węglem; podłożem jest papier naklejony następnie na tekturę (80/60cm). Zastosowanie intensywnych barw i kontrastowych zestawień współgra z samym efektownym strojem Hucuła, w którym dekoracyjny kożuszek (keptar) wyróżnia się na tle bieli koszuli. Plastyczna strona dzieła łączy się przy tym z samym tematem. W portrecie tym objawiło się bowiem zainteresowanie Sichulskiego oddaniem rysów postaci w sposób dosadny, a nawet – w odniesieniu do tytułu – na swój sposób groteskowy. Malarz słynął bowiem jako znakomity karykaturzysta, który znakomicie potrafił dostrzec humorystyczne cechy portretowanych osób.

Sam obraz musiał zainteresować Ludwika Stasiaka, znakomitego malarza i kierownika artystycznego Wydawnictwa „Stella” w Bochni, który wybrał to właśnie przedstawienie do cyklu pocztówek huculskich, wydanych we współpracy z krakowską drukarnią Anczyca. Projektując kartę pocztową Stasiak pominął jednak oryginalny tytuł pracy, ograniczając się jedynie do podania nazwiska autora. Wydaje się, że sam temat był na początku XX wieku na tyle nośny, że odbiorca karty pocztowej wiedział, kto jest na niej ukazany. Być może również znajomość często wystawianych prac Sichulskiego pozwalała odczytać właściwą ideę portretu Hucuła, ukazanego w momencie zatroskania, czy zadumania, a nawet pewnej melancholii, której niekiedy ulegali ludzie gór słynący z energicznego usposobienia.

 

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Pocztówka „Zatroskany Hucuł”

Twórca

Nieznany

Datowanie

1. ćw. XX w.

Materiał

Papier, farba drukarska

Technika

Druk

Wymiary

Wysokość: 14 cm; szerokość: 9,5 cm

Pochodzenie

Pocztówka została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez mieszkańca Przemyśla.

Numer inwentarzowy

ML/A/3262

Autor notki

Janusz Mazur

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content