Sierp

 

Podtrójkątny nóż sierpowaty typu AAIIIk wg J. Libery.  Na zabytku występuje szlifowanie powierzchni wewnętrznej korpusu od wierzchołka do krawędzi nasady. Najprawdopodobniej pierwotnie poprzez szlifowanie uformowana została krawędź pracująca narzędzia. Gdy nastąpiło jej stępienie zaostrzono ją za pomocą płaskiego retuszu powierzchniowego. Na powyższym sierpie zarejestrowano również ślady powstałe w wyniku pracy w postaci wyświeceń i wypolerowań występujących głównie na wewnętrznej krawędzi narzędzia, a koncentrujących się głównie w okolicach wierzchołka. Sierp wykonany jest krzemienia święciechowskiego, którego złoża znajdują się na wschodnim brzegu Wisły, na terenach między Annopolem, Świeciechowem i Wólką Gościeradowską.

Nierozstrzygnięta pozostaje funkcja noża sierpowatego z Dachnowa. Część badaczy podobne zabytki interpretuje jako narzędzia żniwne, a intensywność występujących na nich śladów pracy wiąże ze zbiorem dojrzałych zbóż. Inni interpretują je jako narzędzia do obróbki mięsa i skór, elementy broni czy nawet kroje sochy. Nowe światło co do funkcji noży sierpowatych rzuciły badania mikroskopowe zabytków bifacjalnych z Małopolski i Wołynia. Analizując mikroślady na zbiorze noży sierpowatych z tego terenu stwierdzono, że używano ich głownie jako narządzi żniwnych.

 

Literatura:

J. Libera, Krzemienne formy bifacjalne na terenach Polski i zachodniej Ukrainy, Lublin 2001

K. Pyżewicz, W. Grużdź, Zastosowanie krzemiennych sztyletów i noży sierpowatych z wczesnej epoki brązu. Wybrane przykłady z obszaru małopolsko-wołyńskiego [w:] Vir Bimaris. Od kujawskiego matecznika do stepów nadczarnomorskich. Studia z dziejów międzymorza bałtycko-pontyjskiego ofiarowane Profesorowi Aleksandrowi Kośko (red.) M. Szmyt, P. Chachlikowski, J. Czebreszuk, M. Ignaczak, P. Makarowicz, Poznań 2019, s. 445-454

Nazwa

Sierp

Twórca

Nieznany

Datowanie

wczesna epoka brązu

Materiał

krzemień świeciechowski

Technika

łupanie, szlifowanie

Wymiary

długość: 22 cm, szerokość: 7,5 cm, grubość: 2,2 mm, masa: 312 g

Pochodzenie

zabytek znaleziony na polach ornych w północno-zachodniej części Dachnowa

Numer inwentarzowy

ML/Arch/11

Autor notki

Grzegorz Dąbrowski

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content