Stuła biała

Stuła biała, w formie szarfy z jedwabiu broszowanego przędzą jedwabną i z oplotem metalowym; na końcach głowy w formie trapezów.

Deseń awersu o raporcie utworzonym ze stylizowanych kwiatów piwonii, przedzielonych liśćmi ze srebrnych nici i blaszek metalowych. Głowy obwiedzione srebrnymi galonami o wzorze z palmetek; na przejściu między szarfą a głową motyw krzyża. Brzegi pasa stuły obszyte szarą lamówką. Wewnętrzna i zewnętrzna krawędź stuły w połowie wysokości obszyta białą koronką. Podszewka bawełniana, różowa.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Stuła biała

Twórca

Nieznany

Datowanie

Kon. XVIII w.

Materiał

Koronka maszynowa, taśma pasmanteryjna bawełniana, lniana tkanina usztywniająca, galon z nici metalowej, jedwab broszowany przędzą jedwabną i z oplotem metalowym

Technika

Szycie

Wymiary

Długość: 206 cm; szerokość: 6,5 cm (minimalna); szerokość: 15 cm (maksymalna)

Pochodzenie

Stuła została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafiła najpewniej z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/3018

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content