Welon kielichowy zielony

Welum zielone, w formie kwadratu. Awers i rewers obszyte dwoma rodzajami tkanin i galonem.

Pole awersu złożone z siedmiu fragmentów jasnozielonej tafty broszowanej przędzą jedwabną z oplotem metalowym oraz lamelką. Deseń z trzema równoległymi pasami ze stylizowanej falistej plecionki w dwóch odmianach: szerokiej i wąskiej. Pomiędzy pasami niewielkie bukiety kwiatów w układzie pionowym, z przędzy w kolorach: białym, bordowym, czerwonym, niebieskim żółtym oraz srebrnym; łodygi i liście w odcieniach zieleni. Zewnętrzne krawędzie lamowane szerokim, srebrnym galonem z nici metalowej na lnianej osnowie; deseń z motywem linii falistej, liści akantu i winnych gron.

Rewers z gładkiej, zielonej bawełny. Przy górnej krawędzi niewielka prostokątna tkanina w kolorze białym, w środku liczba „3.” w kolorze czerwonym.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Welon kielichowy zielony

Twórca

Nieznany

Datowanie

Kon. XIX w., lata 70. XVIII w. (tkanina awersu)

Materiał

Tafta broszowana przędzą jedwabną i z oplotem metalowym oraz lamelką, galon z nici metalowej na lnianej osnowie, tkanina bawełniana

Technika

Haft, szycie

Wymiary

Wysokość: 49 cm; szerokość: 49,5 cm

Pochodzenie

Welum zostało przekazane do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafiło najpewniej z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/2883

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content