Welon kielichowy zielony

Welum zielone, w formie kwadratu. Awers i rewers obszyte dwoma rodzajami tkanin i galonem.

Pole awersu z jasnozielonej tafty lansowanej i broszowanej przędzą jedwabną z oplotem metalowym oraz lamelką. Deseń z ciemnozielonych, wąskich i równoległych pasków w układzie pionowym. Na tle pasków rozmieszczone na osiach diagonalnych większe bukiety kwiatowe w odcieniach koloru bordowego i żółtego, z zielonymi liśćmi i łodygami. Pomiędzy nimi mniejsze bukiety z białych kwiatów połączone z plecionkami tworzącymi dwie linie faliste, biegnące na osi pionowej. W centralnej części, na osi pionowej przesuniętej nieznacznie na lewo, motyw szerokiego srebrnego pasa wypełnionego linią falistą z drobnymi kwiatami. Na osi pionowej, przy dolnej krawędzi niewielki krzyż równoramienny ze złotej koronki.

Na zewnętrzne krawędzie nałożony wąski pas ciemnozielonej tkaniny rewersu; łączenie obydwu tkanin osłonięte szerokim, srebrnym galonem z nici metalowej na lnianej osnowie; deseń o motywie linii falistej i palmet.

Rewers z gładkiej, zielonej bawełny. Przy dolnej krawędzi niewielka prostokątna tkanina w kolorze białym, w środku liczba „1.” w kolorze czerwonym.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Welon kielichowy

Twórca

Nieznany

Datowanie

2 poł. XVIII w.

Materiał

Tafta broszowana przędzą jedwabną i z oplotem metalowym oraz lamelką, galon z nici metalowej na lnianej osnowie, tkanina bawełniana

Technika

Szycie

Wymiary

Wysokość: 46,5 cm; szerokość: 48,5 cm

Pochodzenie

Welum zostało przekazane do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafiło najpewniej z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/2884

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content