Trybularz

Trybularz odlany ze stopu metalu, pierwotnie srebrzony, złożony z czary osadzonej na szerokiej stopie, pokrywy zwieńczonej krzyżem oraz luźnej płytki z uchwytem. Poszczególne elementy połączone czterema łańcuchami, na środkowym kolisty uchwyt do podnoszenia pokrywy. Na brzuścu czary dekoracja repusowana o motywach roślinnych. Pokrywa z drobną ażurową dekoracją geometryczną.

Stopa kolista, w dolnej części szeroka, w górnej silnie przewężona z nodusem w formie płaskiego talerza u podstawy czary.

Czara kolista, brzusiec pękaty, w formie półkuli; płaszcz zdobiony w dolnej części stylizowanymi, lancetowatymi liśćmi. Poniżej wylewu osadzone trzy pionowe kółka na zamocowanie łańcuchów.

Pokrywa spiętrzona uskokowo, w formie odwróconego lejka, w dolnej części szeroka, w połowie wysokości silnie przewężona, zwieńczoną szerszą, profilowaną kopułką z krzyżem na zwieńczeniu. Płaszcz zdobiony ażurową dekoracją złożoną z niewielkich rombów w dolnej części i równoramiennych krzyżyków w górnej. Na dolnej krawędzi osadzone poziomo trzy kółka, w nich luźno przepuszczone łańcuchy. Na górnym ramieniu krzyża niewielki kolisty uchwyt na zamocowanie czwartego łańcucha.

Płytka w formie odwróconej, płytkiej czarki. W otworach na krawędziach zamocowane trzy łańcuchy. Na środku osadzony owalny uchwyt do podtrzymywania naczynia. Poniżej kolisty otwór z przepuszczonym czwartym łańcuchem z niewielkim kółkiem na zakończeniu.

Łańcuch ze spłaszczonych, podłużnych ogniw w formie lancetowatych oczek.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Trybularz

Twórca

Nieznany

Datowanie

Pocz. XIX w.

Materiał

Stop metali

Technika

Repusowanie, odlew, blacha prasowana

Wymiary

Średnica: 9 cm (podstawa), 15 cm (maksymalna); wysokość: 32,5 cm, 84 cm (z łańcuchem)

Pochodzenie

Trybularz został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/2796

Autorka notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content