Wotum w formie plakiety

Wotum srebrne, w formie płaskiej, prostokątnej plakiety (prostokąt stojący) z okrągłym uchwytem do zawieszania pośrodku górnego boku.

W polu plakiety wypukły wizerunek lewego ucha. Małżowina, przedstawiona schematycznie, w górnej części szersza, zaokrąglona, w dolnej węższa, w formie niewielkiego, półkolistego płatka. Wokół krawędzi plakiety wąska bordiura w formie wałka pokrytego częściowo ornamentem geometrycznym.

W lewym dolnym rogu dwie punce, pierwsza od lewej: „IC” (inicjały probierza lub wykonawcy), druga punca probiercza: główka kobieca skierowana w lewą stronę, obok cyfra „3”.

Plakietki wotywne są staropolskim zwyczajem podziękowania lub świadectwa cudu dokonanego za przyczyną lub wstawiennictwem świętego. Pojawiły się w czasach średniowiecza, ale swoje apogeum przeżyły w okresie kontrreformacji. Najczęściej wykonywane były w lokalnych warsztatach, gdyż zamawiano je u rzemieślników i artystów ludowych. W 2. poł. XIX w. można je było znaleźć wśród zyskujących popularność dewocjonaliów. Najczęściej przestawiały one uzdrowioną część ciała, ale mogły być także odlewami, ryngrafami, medalikami, krzyżami, obrazami itp. Zazwyczaj ofiarowywano je w świątyni i wieszano obok podobizny świętego, za przyczyną którego doznawano szczególnej łaski. Były jednym z ważniejszych „argumentów” w procesie starania o ukoronowanie jakiegoś obrazu lub w procesach kanonizacyjnych. Plakietki mają charakter prośby w określonej intencji, lub ex-votum, czyli podziękowania za otrzymaną łaskę.

Plakietka została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

 

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Wotum w formie plakiety

Twórca

Nieznany

Datowanie

Poł. XX w. (?)

Materiał

Srebro

Technika

Odlew

Wymiary

Wysokość: 6,8 cm; szerokość: 4,4 cm; głębokość: 0,2 cm

Pochodzenie

Obiekt został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/3003

Autorka notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content