cze 12 2024 - cze 12 2024

Janusz Szpyt. 40 lat z paletą

Wystawa „Janusz Szpyt. 40 lat z paletą” zaprasza do świata wybitnego artysty malarza z Lubaczowa.

Janusz Szpyt urodził się w 1960 r. w Lubaczowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach w pracowni prof. Jerzego Dudy-Gracza (1979–1981), a następnie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Buczka (1981–1984). W 1983 r. wraz z Piotrem Naliwajko i Leszkiem Żegalskim powołał „Grupę Trzech”, zwaną „Tercetem Nadętym”. Na łamach przygotowanego przez siebie pisma „Bengal” artyści wydali manifest, w którym nawoływali do prawdy w sztuce związanej z jakością formy, kolorem i warsztatem, przeciwstawiając się szeroko panującej „tandecie malarskiej i medialnej”. Licznym wystawom organizowanym w kraju i za granicą przez Grupę towarzyszyła niekiedy aura skandalu lub prowokacji. Po kilku latach grupa zakończyła działalność, a artyści poświęcili się karierze indywidualnej.

Janusz Szpyt  jest autorem kilkuset wystaw indywidualnych oraz prezentacji sztuki polskiej w kraju i za granicą. Twórczość artysty była też tematem wielu publikacji i eseistyki artystycznej w prasie polskiej i zagranicznej.

Janusz Szpyt jest wyjątkową osobowością w polskim malarstwie współczesnym. Jego twórczość, mieszczącą się w konwencji malarstwa realistycznego, można podzielić na kilka wątków tematycznych. Na pierwszym miejscu zawsze jednak jest człowiek.

Artysta mówi o sobie:

Pierwsze moje prace były czymś w rodzaju publicystyki malarskiej. Wynikało to z mojego zaangażowania się w to, co działo się dookoła mnie, a działo się wiele. Dzisiaj moje malarstwo nakierowane jest bardziej na człowieka w wymiarze jednostkowym, który sam musi rozwiązywać swoje problemy, walczyć o byt. Uważam że stajemy się społeczeństwem coraz bardziej zatomizowanym, dlatego postacie w moich obrazach są zamknięte w kręgu ich własnych problemów, a nagość, która często pojawia się w mojej twórczości, to nic innego, jak odrzucenie tego, w czym się ukrywamy. To jakby powrót do Adama i Ewy.

Wystawa „Janusz Szpyt. 40 lat z paletą” prezentuje 53 obrazy, które powstały w ciągu ostatnich kilkunastu lat (2008–2024) i przybliża niemal całe spektrum twórczości artysty.

Trzon ekspozycji stanowią portrety psychologiczne znajomych i bliskich artyście osób oraz akty. Te ostatnie ukazane zostały w sensie dosłownym, kiedy artysta pochyla się nad urodą kobiecego ciała, ale też metaforycznym, gdy twórca odziera swego modela z maski, jaką nakłada na niego konwencja. Doskonały warsztat rysunkowy i malarski, brawurowe kompozycje, pełne ruchu, żywiołowego koloru, często ekstremalnych kontrastów światła i cienia budzą skojarzenia ze sztuką dawnych mistrzów. Wszystko to wyrażone zostało z rozmachem, temperamentem, szerokimi pociągnięciami pędzla. Sam artysta mówi o swojej fascynacji dziełami Henryka Rodakowskiego, wybitnego, polskiego malarza portrecisty.

W studiach psychologicznych malarz sięga do wnętrza ludzkiej psychiki, ukazując jej złożoność i odkrywając raz jasne, to znów ciemne strony natury ludzkiej.

Artysta nie boi się poruszać tematów trudnych, nurtujących współczesnego człowieka. Często jest to człowiek boleśnie wrażliwy, uwikłany w codzienność, zmagający się z losem.

Malarz jakby dla oddechu maluje klasyczne kompozycje martwej natury oraz kwiaty w ceramicznych lub kryształowych wazonach oddanych z pasją i malarskim kunsztem.

Odmienną tematycznie grupę dzieł na wystawie tworzą pejzaże, są one owocem plenerów i podróży artysty do różnych zakątków świata: słonecznej Grecji, Tajlandii czy Izraela.

Wystawa została przygotowana z okazji Jubileuszu 40-lecia pracy twórczej Janusza Szpyta i była wydarzeniem towarzyszącym obchodom „Międzynarodowej Nocy Muzeów” w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Prezentacja wystawy odbyła się od 9 czerwca do 31 sierpnia 2024 r.

Nazwa wystawy
  • Janusz Szpyt. 40 lat z paletą

Miejsce prezentowania
  • Galeria Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie

Czas trwania
  • 9 czerwca – 31 sierpnia 2024 r.

Opieka kuratorska
  • Barbara Kubrak

 

 

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content