Muzeum Kresów w Lubaczowie

Jubileusz Artysty

Z okazji Jubileuszu 40-lecia pracy twórczej wybitnego lubaczowskiego artysty malarza Janusza Szpyta Muzeum Kresów w Lubaczowie przygotowało dwie wystawy, które były jednocześnie częścią Międzynarodowej Nocy Muzeów, którą obchodziliśmy 9 czerwca 2024 r.

Tłum gości pojawił się w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie. Przybył by uhonorować lubaczowskiego artystę malarza oraz podziwiać jego bogaty dorobek. A jest on naprawdę imponujący, blisko 100 obrazów na wystawach w Muzeum, tysiąc namalowanych dzieł, setki wystaw indywidualnych w kraju i poza granicami.

Ekspozycje Janusza Szpyta „40 lat z paletą” i „Opowieść o człowieku”, prezentowane na nich dzieła, owoc ostatnich kilkunastu lat pracy artysty, zachwycają malarskim kunsztem, wirtuozerią pędzla, godną porównań do wielkich mistrzów malarstwa. Artysta tworzy swój świat za pomocą zmysłowego, doprowadzonego do perfekcji rysunku, harmonii żywych, to znów stonowanych barw, silnych kontrastów światła.

Pierwsza wystawa, „40 lat z paletą”, przybliża niemal całe spektrum twórczości artysty: portret psychologiczny, kobiece akty, klasyczne martwe natury, kwiaty oraz pejzaże z różnych zakątków świata.

Szczególne miejsce zajmują portrety psychologiczne oraz zmysłowe, kobiece akty, ukazane dosłownie, ale i w przenośni, wyrażone z temperamentem, szerokimi pociągnięciami pędzla. Druga wystawa jest niczym niekończąca się opowieść o człowieku, o jego naturze i duchowej kondycji we współczesnym świecie. Tworzą ją obrazy o tematyce rodzajowej, zabarwione nutą ironii i groteską oraz portrety psychologiczne – delikatne i czułe, gdy artysta maluje bliskie mu osoby.

Janusz Szpyt studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach w pracowni prof. Jerzego Dudy-Gracza (1979–1981), a następnie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Buczka (1981–1984). Debiutował w 1983 r., kiedy wraz z Piotrem Naliwajką i Leszkiem Żegalskim powołał „Grupę Trzech”, zwaną „Tercetem nadętym”. Na łamach przygotowanego przez siebie pisma „Bengal” artyści wydali manifest, w którym nawoływali do prawdy w sztuce związanej z jakością formy, kolorem i warsztatem:

Chcemy, by malarstwo w możliwie najbardziej indywidualny sposób wyrażało ducha naszych czasów, by było humanistycznym protestem myślących ludzi przeciwko wszelkim przejawom zła, stanowiło kontynuację tradycji naszych społeczeństw…

Po kilku latach grupa zakończyła działalność, a artyści poświęcili się karierze indywidualnej.

O twórczości Janusza Szpyta pisała polska i zagraniczna prasa, m.in. „Sztuka”. „Sztuka Polska”, „Wieczór”, „Tygodnik Demokratyczny”, „Polityka”, „Panorama”, „Dziennik Zachodni”, „Frankfurter Rundschau”, „Fasnkfurter Algemeine Zeitung”, „Placa Gran” czy „El Punto de Las Artes”.

Janusz Szpyt jest wyjątkową osobowością w polskim malarstwie współczesnym, a jego twórczość utrzymana w konwencji malarstwa realistycznego nakierowana jest przede wszystkim na człowieka. Ukazując go sięga do wnętrza, do psychiki ludzkiej, dlatego, jak zauważa Katarzyna Napiórkowska „malarstwo Janusza Szpyta jest bardzo humanistyczne w często pozbawionej humanizmu epoce”.

Przybyli do „Galerii Oficyna” goście stali się świadkami także innego równie doniosłego wydarzenia. Walerian Kłos artysta malarz związany z ziemią lubaczowską, którego wystawę z okazji 50-lecia pracy twórczej prezentowało Muzeum w 2023 r. został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Walerian Kłos urodził się w 1945 r. w Monachium. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą oraz konserwacją dzieł sztuki. Jest publicystą i członkiem Związku Artystów Plastyków Rzeczypospolitej Polskiej. Należy do grupy niezależnych malarzy, grafików, fotografików „Olszówka” w Bielsku-Białej. W dorobku artystycznym posiada liczne nagrody i wyróżnienia.

Z okazji Jubileuszu obu artystów na wernisażu pojawili się przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz zaproszeni goście: Tomasz Lorenc, wicewojewoda podkarpacki, Anna Huk, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Zenon Swatek, wicestarosta lubaczowski, oraz ks. Andrzej Stopyra, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Lubaczowie.

Uroczystą galę jubileuszu poprowadził Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, a Barbara Kubrak, starszy kustosz w Dziale Edukacji, opowiedziała zgromadzonym o artyście i jego dorobku.

Barbara Kubrak

Fot. Tomasz Michalski

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content