kw. 27 2022 - kw. 27 2022

Skrojone przeszłością. Agnieszka Ciura

Wielkoformatowe płótna to autoportrety malarki odnoszące się do wiejskiego folkloru. Agnieszka Ciura jest autorką oryginalnej koncepcji sztuki, łączącej idee klasycznego XIX w. malarstwa z polską kulturą ludową. Cechuje je niezwykła dbałość o realia w przedstawianiu poszczególnych elementów kompozycji. Artystka z niezwykłym pietyzmem odtwarza detale strojów: bogate wyszycia gorsetów czy koszul. Inspiracją dla jej płócien stał sie tradycyjny ludowy strój rzeszowski ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie oraz ubiór stylizowany na modę krakowską, używany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Błędowej Tyczyńskiej oraz własne projekty artystki.

Na wystawie znalazły się także prace z cyklu „Kobieta pod kloszem?” nawiązującego do sytuacji kobiet w XIX w., a także obrazy przedstawiające gorset neapolitański i wiktoriański, namalowane na podstawie rekonstrukcji krawieckiej autorki.

Prezentowane dzieła zdradzają pasję malarki historią, modą XIX w. oraz jej zainteresowania kostiumografią i krawiectwem.

Agnieszka Ciura jest absolwentką Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjalność malarstwo i rysunek. Dyplom artystki z Malarstwa Monumentalnego realizowany w pracowni prof. Tadeusza Boruty otrzymał nagrodę główną w XII edycji konkursu im. Jerzego Panka na najlepszy Dyplom Artystyczny ISP Uniwersytetu Rzeszowskiego. Agnieszka Ciura jest także uczestniczką i laureatką międzynarodowych przeglądów i konkursów malarstwa, m.in. w Rosji i Chinach.

Nazwa wystawy
  • Skrojone przeszłością. Agnieszka Ciura

Miejsce prezentowania
  • Siedziba główna Muzeum Kresów w Lubaczowie

Czas trwania
  • 17 października – 14 listopada 2021 r.

Opieka kuratorska
  • Barbara Kubrak

Zaproszenie na wystawę >>>

Relacja z otwarcia wystawy >>>

Zaproszenie na wystawę (Agnieszka Ciura, Barbara Kubrak) >>>

Relacja z wystawy Katolickie Radio Zamość >>>

 

 

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój