Muzeum Kresów w Lubaczowie

Wernisaż wystawy Agnieszki Ciury “Skrojone przeszłością”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy autorstwa Agnieszki Ciury pt. “Skrojone przeszłością. Wystawa malarstwa i ludowej makatki inspirowana kulturą i modą XIX-wieczną”, który odbędzie się w niedzielę, 17 października 2021 r., o godz. 11 w siedzibie głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie.

„Skrojone przeszłością” to wystawa malarstwa i ludowej makatki inspirowana kulturą i modą XIX-wieczną. Składa się na nią cykl pt.: „Obyczaj wyszyty tradycją”, który ma na celu propagowanie piękna polskich obrzędów religijnych, obyczajów i tradycji. Wykorzystanie elementów rzeszowskiego stroju ludowego w kompozycjach malarskich, tak charakterystycznego dla danego obszaru Podkarpacia ma za zadanie przybliżyć oglądającym piękno detali i ludowego folkloru. Projekt ten skupia się na zapisie tradycji Podkarpacia za pomocą sztuki i rzemiosła. Do realizacji kompozycji malarskich posłużyły elementy rekonstrukcji kobiecego stroju rzeszowskiego z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, kostium ludowy stylizowany na modę krakowską, używany współcześnie przez Koło Gospodyń Wiejskich w Błędowej Tyczyńskiej oraz stroje stworzone przez autorkę inspirowane ubraniami ludowymi.

Na wystawie prezentowane są również prace z poprzedniego cyklu pt. „Kobieta pod kloszem?”, który nawiązuje do sytuacji kobiet w XIX w., czy też obrazy przedstawiające gorset napoleoński i wiktoriański, namalowane na podstawie rekonstrukcji krawieckiej autorki. Projekt realizowany jest w ramach Stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego w roku 2021. Wystawę w Muzeum Kresów w Lubaczowie będzie można oglądać w październiku i listopadzie 2021 r.  

Agnieszka Ciura urodziła się w 1996 r. w Rzeszowie. Zajmuje się malarstwem i kostiumografią. Ukończyła studia magisterskie w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego w pracowni Malarskiej pod kierunkiem prof. Tadeusza Boruty. Inspiruje się sztuką XIX w., co często wykorzystuje w swoich obrazach stosując figuracje bądź stroje z epoki. Zajmuje się rekonstrukcją gorsetów i elementów garderoby z okresu napoleońskiego i wiktoriańskiego. Uczestniczka kilku wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Laureatka konkursów międzynarodowych między innymi w Rosji i Chinach. Brała udział w projektach artystyczno-naukowych, organizowanych przez swoją Alma Mater, które są zwieńczone recenzowanymi monografiami. Uczestniczka kilku studenckich plenerów malarskich w tym PLENERIADY, organizowanej przez Galerię Stalową w Kazimierzu Dolnym.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content