Muzeum Kresów w Lubaczowie

Agnieszka Pajączkowska. Rozmowy na Pograniczu #1

Serdecznie zapraszamy na pierwsze z cyklu spotkań „Rozmowy na Pograniczu”, które odbędzie się w Zespole Cerkiewnym w Radrużu w niedzielę, 14 stycznia 2024 r., o godz. 17. Gościem spotkania będzie Agnieszka Pajączkowska, która w rozmowie z Moniką Zając-Czerkies opowie o swoich dwóch książkach „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii” (Czarne, 2023) oraz „Wędrowny Zakład Fotograficzny” (Czarne, 2019). Spotkanie odbędzie się w przestrzeni wystawy „Archiwum Bolesława Fariona. Portrety dawnego Roztocza w negatywach lubaczowskiego fotografa”. Wstęp wolny. W trakcie spotkania możliwy zakup książek z autografem autorki.

Spotkaniem z Agnieszką Pajączkowską otwieramy cykl pod nazwą „Rozmowy na Pograniczu”.

W miejscu nieprzypadkowym, w Zespole Cerkiewnym w Radrużu i w nieprzypadkowym czasie, na tle, a raczej pośród fotografii z „Archiwum Bolesława Fariona”. Porozmawiamy o Pograniczu na Pograniczu z ludźmi, którzy zajmują się jego definiowaniem, portretowaniem, opisywaniem, którzy dostrzegają jego problemy i wartości. Którzy rozumieją Pogranicze lub starają się je zrozumieć. Z tymi, którzy przesuwają jego granice i niwelują je, poprzez dzieła literackie, filmowe, działania społeczne i kulturalne. Będziemy rozmawiać i zapraszać ludzi i stąd i stamtąd. Z tego i z tamtego Pogranicza. Tutejszych i tamtejszych. Pisarzy i czytelników, aktorów i widzów, a przede wszystkim uczestników spotkań, dla których będą przyjeżdżali zaproszeni goście, książki, filmy, wystawy. Radruż leżący od wieków i pokoleń na permanentnym Pograniczu jest gotowy na takie rozmowy od zawsze. Na wielu poziomach. A skoro miejsce jest gotowe i jest czas po temu, dzięki inicjatywie Piotra Zubowskiego, kreatora projektu, to „Rozmowy” czas zacząć i nie żałować czasu ani słów.

Wydawnictwo „Czarne” o „Nieprzezroczystych. Historiach chłopskiej fotografii”

Chłopska fotografia – ta rodzinna, prywatna – nie ma zwykle odrębnego miejsca w archiwach czy instytucjach. Przez wiele dekad mało kto się nią interesował, nie była traktowana jako części „narodowego dziedzictwa”, a śladowa liczba zachowanych zbiorów pozwala sobie wyobrazić, ilu zdjęć i historii nie da się nigdy odzyskać, ile fotografii zostało spalonych, wyrzuconych, nieodnalezionych.

Fotografia nie jest przezroczysta – nie pokazuje „po prostu”, neutralnie ani obiektywnie. Podobnie jak historia, gdy pisana jest z jednej tylko perspektywy. Wiele w interpretacji fotografii i historii zależy od kąta patrzenia, od zachowanej materii i zauważania tego, co dotychczas pomijane.

Agnieszka Pajączkowska opisuje wybrane chłopskie zdjęcia, a swoje spostrzeżenia uzupełnia o rozmowy, zapisy historii mówionej, dokumenty, mikroreportaże, rozważania teoretyczne, cytaty z esejów o fotografii i nowe refleksje dotyczące historii ludowej. Rdzeniem książki pozostaje pytanie, czym właściwie jest to, co widzimy. Czego fotografia nie pokazuje i nie rozstrzyga? To nie tyle opowieść o osobach widocznych na zdjęciach, ile o samych zdjęciach i tych, którzy je wykonywali – fotografach i fotografkach, o ich motywacjach, warsztacie pracy, miejscu w wiejskiej społeczności. Tak oglądane chłopskie fotografie pozwalają spojrzeć z mniej oczywistej perspektywy na polską historię XX wieku.

Nieprzezroczyste to próba zwrócenia spojrzenia na to, co dotychczas było zauważane zbyt rzadko – na trzeci plan, na tło, rzeczy i ludzi poza kadrem.

Wydawnictwo „Czarne” o „Wędrownym Zakładzie Fotograficznym”:

Dzień dobry, prowadzę Wędrowny Zakład Fotograficzny. Robię zdjęcia portretowe i drukuję od ręki, na miejscu. Zdjęcia są za darmo albo za coś do jedzenia. Albo za opowieść. Bo pani pewnie stąd? Klisza nie pęknie, proszę się nie martwić – zdjęcia są cyfrowe. Wydrukuję na papierze, portret będzie tylko dla pani. Że stara i ludzi będzie straszyć? Bez obawy, nie dam go do gazety, a pani będzie miała pamiątkę. Bo kiedy pani ostatni raz zdjęcie sobie robiła? Trzydzieści lat temu? A widzi pani. Młodzi mają w komputerach, ale to nie to samo, prawda? Ja? Tak, mieszkam w samochodzie, jeżdżę latem wzdłuż granicy jak dawniej fotografowie. Pamięta pani, że portrety robili? Naprawdę płacić nie trzeba. Jajka wezmę, chętnie. Nie ma pośpiechu, pani się przyszykuje, ja zrobię zdjęcie.


Agnieszka Pajączkowska (ur. 1986) – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, kuratorka, edukatorka wizualna, animatorka kultury, autorka projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”. Dwukrotna stypendystka ministra kultury i dziedzictwa narodowego w obszarze sztuk wizualnych (2015 i 2020). Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW. W 2016 roku otrzymała tytuł „Kulturystyki Roku” przyznawany przez Radiowy Dom Kultury, w 2020 roku zostało laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego, była także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody im. Stanisława Barańczaka. Mieszka na Pogórzu Izerskim.

Monika Zając-Czerkies – animatorka i fotografka, pasjonatka starego kina, fotografii i malarstwa, główny instruktor w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, równolegle pracuje w Podkarpackim Informatorze Kulturalnym. Związana z Peronem Literackim Biblioteki Kraków. Członkini Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury oraz Koła Młodych przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich w Krakowie. Prowadzi blog poetycki „Poezjo/grafie… Monika Zając –Czerkies”.

Organizacja „Rozmów na Pograniczu” jest możliwa dzięki dofinansowaniu Województwa Podkarpackiego, za co serdecznie dziękujemy.

Autorem identyfikacji wizualnej „Rozmów na Pograniczu” jest prof. Artur Skowroński.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content