Bursa kielichowa biała

Bursa kielichowa biała, w formie sztywnej torebki złożonej z dwóch kwadratów połączonych krawędziami bocznymi za pomocą klinów z tkaniny. Awers i rewers obszyte tkaninami, galonami, usztywnione wewnątrz tekturą.

Awers z jedwabiu lansowanego białą nicią, deseń o wzorach złożonych z kiści winogron i kwiatów. W centrum krzyż grecki o zaostrzonych końcach. Krzyż i krawędzie zewnętrzne obszyte złotymi galonami. Galony z nici metalowych na bawełnianej osnowie, deseń z motywem linii zygzakowatej.

Rewers, wnętrze i kliny z jedwabnej tkaniny w kolorze czerwonym. Tkanina z lica rewersu nieznacznie ciemniejsza od tkaniny wypełniającej wnętrze i tworzącej kliny łączące. W lewym dolnym rogu rewersu pieczęć z liczbą: „4”.

Bursa kielichowa to element bielizny kielichowej w formie sztywnej torebki wykonanej z tego samego materiału, co ornat i najczęściej posiadającego tę samą ornamentykę. Ma kształt kwadratu, najczęściej o bokach około 20 cm. Przed Soborem Watykańskim II bursa służyła do przechowywania złożonego korporału, była niesiona przez kapłana na kielichu do ołtarza i ustawiana pionowo. Po 1969 r. zaczęła służyć do przechowywania pateny komunijnej lub jako torebka na wiatyk. Bursa zazwyczaj składa się z dwóch usztywnionych części, zszytych ze sobą z jednej strony i posiadających wstążki z innych stron tak, aby zapobiec wypadnięciu korporału. Korporał traktowany jest z niezwykłym szacunkiem, gdyż to na nim dokonuje się obrzędów eucharystycznych i wystawia się monstrancję. Symbolizuje on całun i sudarium, którym owinięto ciało Chrystusa po jego śmierci, dlatego niekiedy bursy traktuje się symbolicznie jako grób Jezusa. Bursy wykształciły się najprawdopodobniej z płaskich, najczęściej metalowych i bogato wysadzanych pudełek. Do powszechnego użytku weszły po Soborze Trydenckim i są używane do dziś.

Bursa kielichowa ze zbiorów Muzeum ma charakter typowy dla obecnych i dawnych ziem Rzeczypospolitej. Jest usztywniona i wykonana z jedwabiu, obszyta bordiurą z krzyżem wykonanym z tego samego materiału, co bordiura. Ma kolor biały, co wskazuje, że była używana w okresie bożonarodzeniowym, wielkanocnym, w czasie świąt maryjnych, a także na święto Trójcy Świętej. Biel jest więc najważniejszym kolorem szat liturgicznych, symbolizującym czystość, transcendencję i boską naturę Chrystusa.

 

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

 

Nazwa

Bursa kielichowa biała

Twórca

Nieznany

Datowanie

1. poł. XX w.

Materiał

Tkanina jedwabna lansowana, tektura usztywniająca, tkanina, galony z nici złotych na osnowie bawełnianej, tkanina jedwabna

Technika

Szycie

Wymiary

Wysokość: 19,8 cm; szerokość: 20 cm

Pochodzenie

Obiekt pochodzący najpewniej z terenu powiatu lubaczowskiego (Łukawiec?) lub rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez mieszkańca Łukawca.

Numer inwentarzowy

ML/A/2756

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content