Welon kielichowy fioletowy

Welon kielichowy w kształcie kwadratowej chusty na jedwabnym podbiciu. Wykonany z fioletowego jedwabiu, zdobionego stylizowanym ornamentem roślinnym. U dołu na wysokości ok. 1/4 haftowany stylizowany krzyż ozdobiony motywami kwiatowymi.

W tradycji Kościoła Zachodniego welon symbolizuje wiszącą w Świątyni Jerozolimskiej zasłonę, która rozdarła się na pół w chwili śmierci Chrystusa. Przeznaczony jest do przykrycia kielicha lub pateny przed obrzędem eucharystycznym i zaraz po nim. Zazwyczaj ma kształt kwadratu o bokach ok. 50 cm i wykonany jest z materiału z którego uszyty jest ornat, przyjmując podobne zdobienia i przede wszystkim kolor, który odpowiada liturgii danego dnia. Welon może mieć też uniwersalną białą barwę, być wykonany z jedwabiu i weluru. W rycie mszy posoborowej welon przykrywa kielich oraz ustawioną na nim patenę ze złożoną palką (tkaniną, która okrywa kielich w czasie liturgii eucharystycznej), na welon kładzie się korporał, tak przygotowany kielich oczekuje na obrzęd na kredensie. W rycie rzymskim (przedsoborowym), kielich wnoszony jest przez kapłana przed rozpoczęciem Mszy i stawiany na ołtarzu. Welon wykorzystywany jest w liturgii dopiero od 2 poł. XVI stulecia, w związku ze zmianami wprowadzonymi na soborze trydenckim. Początkowo stosowano go na terenie Włoch. Welon kielichowy z Muzeum wykonany jest z jedwabiu, czyli charakterystycznego materiału dla szat liturgicznych oraz wyposażenia kościelnego. Jego fioletowy kolor wskazuje, że używany był podczas Wielkiego Postu lub Adwentu. Kolor fioletowy (purpura) ma swoją głęboką tradycję, jest barwą pokuty, ale także kolorem królewskim – stąd przedstawianie Chrystusa lub Boga Ojca w fioletowym płaszczu. Welon zdobiony jest ornamentem roślinnym i krzyżem z motywami winorośli oraz kwiatu lilii. Kwiat ten występuje także na bordiurze welonu.

Welon został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Trójcy w Starym Dzikowie, do której trafił najpewniej z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie).

 

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Welon kielichowy fioletowy

Twórca

Nieznany

Datowanie

Pocz. XX w.

Materiał

Adamaszek, lama

Technika

Haft, szycie

Wymiary

Wysokość: 58 cm; szerokość: 58 cm

Pochodzenie

Welon kielichowy został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Trójcy w Starym Dzikowie, do której trafił najpewniej z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie).

Numer inwentarzowy

ML/A/2174

Autorka notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content