Bursa kielichowa fioletowa

Bursa kielichowa fioletowa w formie sztywnej torebki złożonej z dwóch prostokątów połączonych za pomocą dwóch pętelek i guzików. Awers i rewers obszyte tkaniną, taśmą pasmanteryjną, usztywnione wewnątrz tekturą.

Awers z jedwabiu typu liseré, deseń we wzory bukietów z piwonii, kłosów zboża i kiści winogron. Zewnętrzne krawędzie lamowane żółtą taśmą pasmanteryjną. W centrum niewielki krzyż grecki o zaostrzonych końcach z analogicznej taśmy pasmanteryjnej w kolorze złotym.

Rewers i wnętrze bursy obszyte fioletową satyną. W połowie wysokości dwóch przeciwległych boków zamocowane pętelki i guziki łączące obie części bursy.

Bursa kielichowa to element bielizny kielichowej w formie sztywnej torebki wykonanej z tego samego materiału, co ornat i najczęściej posiadającego tą samą ornamentykę. Ma kształt kwadratu, najczęściej o bokach około 20 cm. Przed Soborem Watykańskim II bursa służyła do przechowywania złożonego korporału, była niesiona przez kapłana na kielichu do ołtarza i ustawiana pionowo. Po 1969 r. zaczęła służyć do przechowywania pateny komunijnej lub jako torebka na wiatyk. Bursa zazwyczaj składa się z dwóch usztywnionych części, zszytych ze sobą z jednej strony i posiadających wstążki z innych stron tak, aby zapobiec wypadnięciu korporału. Korporał traktowany jest z niezwykłym szacunkiem, gdyż to na nim dokonuje się obrzędów eucharystycznych i wystawia się monstrancję. Symbolizuje on całun i sudarium, którym owinięto ciało Chrystusa po jego śmierci, dlatego niekiedy bursy traktuje się symbolicznie jako grób Jezusa. Bursy wykształciły się najprawdopodobniej z płaskich, najczęściej metalowych i bogato wysadzanych pudełek. Do powszechnego użytku weszły po Soborze Trydenckim i są używane do dziś.

Bursa kielichowa ze zbiorów Muzeum ma charakter typowy dla obecnych i dawnych ziem Rzeczypospolitej. Jest usztywniona i wykonana z tkaniny jedwabnej, obszyta bordiurą z krzyżem wykonanym z tego samego materiału, co bordiura. Dekorowana jest motywem roślinnym z kłosami zbóż i winogronem – symbolami ciała i krwi Chrystusa oraz kwiatami, symbolizującymi Matkę Bożą. Jej kolor wskazuje, że była używana w okresie Adwentu, Wielkiego Postu i w czasie mszy pogrzebowych.

 

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

 

Nazwa

Bursa kielichowa fioletowa

Twórca

Nieznany

Datowanie

Poł. XX w. (?)

Materiał

Tkanina jedwabna, satyna, taśma pasmanteryjna, tektura usztywniająca

Technika

Szycie

Wymiary

Wysokość: 19 cm; szerokość: 19 cm

Pochodzenie

Obiekt, pochodzący najpewniej z terenu powiatu lubaczowskiego (Łukawiec?) lub rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej, został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez mieszkańca Łukawca.

Numer inwentarzowy

ML/A/2759

Autorka notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content