Laska (ciupaga)

Stylizowana na góralską ciupagę laska złożona z długiego i prostego drążka oraz poprzecznej rączki (odpowiednika siekierki), osadzonej na szerszym końcu od góry. Na powierzchni ryte ornamenty roślinne, a na węższej krawędzi styliska, na osi podłużnej, nabitych 11 mosiężnych plakietek turystycznych.

Drążek (stylisko) wydłużone, o przekroju owalnym, zwężające się ku dołowi. Na węższym końcu od dołu nabita blaszana obejma z krótkim ostrzem na osi podłużnej. Na powierzchni (od połowy wysokości) wydzielone dwa wąskie, poprzeczne pasy ornamentalne (dwie podwójne linie, między nimi pojedyncze i podwójne nacięcia); poniżej pierwszego pasa od dołu oraz pomiędzy pasami na jednym z szerszych boków wycięte motywy roślinne z długimi i wąskimi liśćmi i pojedynczymi kwiatami nawiązującymi do szarotki. U nasady rączki po jednej stronie wycięty monogram: „IW” (inicjały właściciela). Wzdłuż węższej krawędzi nabite pamiątkowe plakietki mosiężne z nazwami miejscowości, od góry: 1. „WOROCHTA” (z motywem głowy jelenia); 2. „DIŁOK” (z motywem głowy kozła sarny); 3. KUDOWA ZDRÓJ (z widokiem sanatorium „Polonia”); 4. NACHOD (z widokiem zamku i miasta); 5. DUSZNIKI ZDRÓJ (z widokiem miasta); 6. KŁODZKO (z widokiem twierdzy i miasta); 7. W.Z.O. WROCŁAW 1948 (z Wystawy Ziem Odzyskanych we Wrocławiu); 8. HALA STULECIA WROCŁAW (z widokiem hali); 9. WAWEL (z widokiem katedry i zamku królewskiego); 10. KRAKÓW (z widokiem Bramy Floriańskiej); 11. SZKL. PORĘBA (z widokiem polowania na jelenia).

Rączka profilowana, na jednym końcu w formie szerokiego pionowego ostrza, na drugim w górnej części zaostrzona, dołem półkoliście wycięta. Po jednej stronie wycięty podłużny ornament roślinny z pojedynczym kwiatem, po drugiej na gładkiej powierzchni, wzdłuż górnej krawędzi wycięty napis: „MIKULICZYN 1939”.

Powierzchnia całości dodatkowo zdobiona opalaniem (poziome, poprzeczne pasy na stylisku i plany na rączce), pokryta lakierem bezbarwnym.

 

Nazwa

Laska (ciupaga)

Twórca

Nieznany

Datowanie

Około 1939 r.

Materiał

Drewno bukowe, blacha mosiężna

Technika

Opracowanie snycerskie, lakierowanie, tłoczenie

Wymiary

Długość: 84,5 cm; średnica: 3,8 cm

Pochodzenie

Obiekt został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez mieszkańca Piastowa pod Warszawą.

Numer inwentarzowy

ML/E/2993

Autor notki

Janusz Mazur

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content