Lampka chanukowa

Zaplecek lampki chanukowej odlany z mosiądzu, półkolisty, ażurowy, z napisem w języku hebrajskim i przedstawieniami dwóch lwów, drzewa z menorą oraz korony. Pierwotnie zamocowany na dwóch nitach do niezachowanego zbiornika z ośmioma palnikami.

Zaplecek w formie ażurowej, półkolistej tarczy. W dolnej części prosty płaskownik z dwoma nitami; pośrodku pojedyncza, wygięta na zewnątrz nóżka. Na płaskowniku osadzony łuk odcinkowy z napisem w języku hebrajskim. Na końcach łuku oparte dwa profilowane płaskowniki wyznaczające półkolisty zarys zaplecka. W jego polu sylwetkowe przedstawienia dwóch, antytetycznie ustawionych lwów, wspartych dwiema tylnymi łapami na łuku z napisem, a dwiema przednimi na centralnie umieszczonym owalu z przedstawieniem drzewa z palnikami na obwodzie (menora). Całość wieńczy wysunięte ponad zewnętrzne półkole przedstawienie otwartej korony; pośrodku korony, na osi pionowej zaplecka, cokolik pod niezachowany świecznik („szames”).

Nazwa

Lampka chanukowa

Twórca

Nieznany

Datowanie

1. poł. XX w.

Materiał

Mosiądz

Technika

Odlew

Wymiary

Wysokość: 15 cm; szerokość: 18,7 cm; głębokość: 2 cm

Pochodzenie

Obiekt, pochodzący najpewniej z terenu powiatu lubaczowskiego (Lubaczów?), został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez mieszkańca Lubaczowa.

Numer inwentarzowy

ML/A/316

Autor notki

Marek Szajda

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content