Obrazek religijny „Błogosławiony Jakub Strzemię”

Obrazek błogosławionego Jakuba Strzemię w technice druku kolorowego, w niewielkim formacie, w formie prostokąta stojącego.

Na awersie przedstawienie w formie prostokąta ujętego profilowaną ramką na białym tle karty. Na pierwszym planie postać bł. Jakuba Strzemię ukazanego w trakcie wygłaszania katechezy do grupy dzieci. Bł. Jakub zwrócony w lewo, ubrany w strój pontyfikalny (w złoto-czerwonej infule i kapie), w lewej ręce trzyma pastorał, prawa dłoń w geście błogosławieństwa. Po lewej stronie postacie dwojga dzieci (chłopiec i dziewczynka) siedzących na ukazanej w skrócie ławce; pod ławką leżący pies o maści biało-czarnej. W głębi dwoje innych dzieci w pozycji stojącej. Z prawej strony ukazana postać stojącej tyłem kobiety z dzieckiem na ręku, ubrana w długą ciemnopopielatą spódnicę z zieloną chustą na ramionach. W tle po lewej neutralny pejzaż z budynkiem, przy którym wieża. W lewym dolnym rogu słabo czytelne inicjały autora. Kompozycja ujęta wąską ramką z ornamentem pasowym ze stylizowanymi palmetami w obydwu górnych narożach i na osi głównej; w dolnej części wydzielone prostokątne pole z napisem w j. polskim: „Błog JAKÓB STREPA”.

Rewers w formie prostokąta stojącego, w całości zadrukowany tekstem w j. polskim (krótki życiorys bł. Jakuba i modlitwa o wstawiennictwo Błogosławionego), w dolnej części data i nazwisko metropolity lwowskiego: „We Lwowie dnia 15. kwietnia 1909. / †JÓZEF BILCZEWSKI / Arcybiskup Metropolita.”.

Z Kresami związanych jest wiele postaci włączonych przez Kościół, zarówno Zachodni, jak i Wschodni, w poczet świętych i błogosławionych. Należy do nich bł. Jakub Strzemię (Strepa), franciszkanin, misjonarz ziem ruskich i drugi w kolejności arcybiskup halicko-lwowski (1392–1409). Zasłynął jako gorliwy kapłan i właściwy organizator Archidiecezji Lwowskiej, inicjator przeniesienia ośrodka metropolii z Halicza do Lwowa i budowy tamże katedry. Należał do grona najbliższych doradców pary królewskiej – Jadwigi i Władysława Jagiełły, a przy tym był osobą niezwykle skromną i oddaną Kościołowi. Zmarł w opinii świętości i od tej pory stopniowo rozwijał się jego kult. Ostatecznie w 1790 roku został beatyfikowany.

W wyniku rozbiorów Polski kult bł. Jakuba Strzemię nieco osłabł. Odnowił i szeroko rozwinął go na nowo abp. Józef Bilczewski, jeden z najwybitniejszych metropolitów lwowskich (1900–1923), wyniesiony na ołtarze w 2005 roku, określany nawet jako „uczeń bł. Jakuba”. W związku z przypadającą w 1909 roku 500. rocznicą śmierci Błogosławionego abp. Bilczewski przygotował specjalne uroczystości jubileuszowe, które odbyły się w kościele oo. franciszkanów i w katedrze we Lwowie. Relikwie bł. Jakuba zostały umieszczone w specjalnie wykonanym na tę okazję relikwiarzu, a sam Błogosławiony został ogłoszony współpatronem Archidiecezji Lwowskiej.

Obchodom rocznicowym towarzyszyły okolicznościowe wydawnictwa. Należy do nich obrazek, zaopatrzony w stosowną informację i modlitwę, który ukazuje bł. Jakuba Strzemię jako nauczyciela katechizmu. Według ustaleń ks. Stanisława Jana Burdy, autora książki o dziejach kultu bł. Jakuba Strzemię w XX wieku, kompozycję przedstawienia opracował jeden z członków Towarzystwa Jezusowego. Powstała tym samym oryginalna i nowa w ikonografii Błogosławionego scena, gdy bł. Jakub, jako metropolita lwowski odziany w strój pontyfikalny, naucza skupione wokół niego dzieci i młodzież. Charakterystyczne elementy szat liturgicznych – mitra, kapa oraz pastorał, należą do podstawowych atrybutów Błogosławionego i pojawiają się także w innych przedstawieniach, nawiązując w sposób mniej lub bardziej wierny do zachowanych oryginalnych części stroju bł. Jakuba.

Na wyraźne życzenie abp. Bilczewskiego starano się, aby wizerunek bł. Jakuba Strzemię z dziećmi – wydany w dwóch formatach (większym i mniejszym), znalazł się w każdym domu i kościele parafialnym na terenie Archidiecezji Lwowskiej. W samym Lwowie obrazki, za pośrednictwem księży dziekanów, miały być rozprowadzane po 500 sztuk w każdej parafii.

Rozwój kultu Błogosławionego przyniósł pożądany skutek. Przetrwał pożogę II wojny światowej i podtrzymany został na terenach tzw. Archidiecezji w Lubaczowie, czyli cząstki dawnej Archidiecezji Lwowskiej, które pozostała po polskiej stronie kordonu granicznego. W Lubaczowie przechowywany był relikwiarz bł. Jakuba Strzemię i tu w 1990 roku obchodzono 200. rocznicę jego beatyfikacji. Bł. Jakub został również obrany za patrona nowo wzniesionej lubaczowskiej prokatedry (obecnie konkatedry), którą osobiście poświęcił papież Jan Paweł II podczas wizyty w Lubaczowie 2 czerwca 1991 roku.

 

Nazwa

Obrazek religijny „Błogosławiony Jakub Strzemię”

Twórca

Nieznany

Datowanie

1909 r.

Materiał

Papier

Technika

Druk

Wymiary

14 x 8,7 cm

Pochodzenie

Obrazek został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez osobę prywatną.

Numer inwentarzowy

ML/E/4009

Autor notki

Janusz Mazur

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content