Pocztówka „Jaremcze. Most kolejowy nad Prutem”

Na awersie przedstawienie w formie prostokąta leżącego z wąską białą obwódką; wzdłuż dolnej krawędzi napis w języku polskim: po lewej – „164.Jaremcze”, po prawej – „Most kolejowy nad Prutem”. Fotografia kamienistej doliny rzeki z widokiem na arkady mostu kolejowego w tle. Za mostem usytuowany mniejszy most wsparty na dwóch prostych filarach. W głębi i po bokach stoki zalesionych wzgórz.

Rewers w formie prostokąta leżącego podzielonego na dwie części – mniejsza na korespondencję (strona lewa) i większa na adres (strona prawa). W dolnej części pola na korespondencję nadruk w jednej linijce, w języku ukraińskim: „164.Jaremcze. Żelizniczyj mist nad Prutom”. Na osi pionowej pomiędzy polami napis w j. polskim, w dwóch linijkach: „Fot. L. i M. Heller w Nadwornej / Naśl. zastrzeżone 1932”. Na stronie adresowej liniatura złożona z czterech poziomych, kropkowanych pasów, z nich drugi od dołu podkreślony grubą, czarną linią.

Pocztówka niewypełniona, bez obiegu

Nazwa

Pocztówka „Jaremcze. Most kolejowy nad Prutem”

Twórca

Nieznany

Datowanie

1932 r.

Materiał

Papier, karton

Technika

Druk monochromatyczny, rotograwiura w sepii

Wymiary

9 x 14,1 cm

Pochodzenie

Pocztówka została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafiła najpewniej z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/E/2803

Autor notki

Janusz Mazur

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content