Pocztówka „Typy huculskie. Łehiń”

Przedstawienie na awersie w formie prostokąta stojącego. Fotograficzny portret młodego mężczyzny (łehinia) z laską zakończoną toporkiem (bartka); w tle widoczne drewniane belki ściany budynku. Osoba ukazana w półpostaci, na wprost. Twarz owalna, z charakterystycznym wąsikiem. Postać ubrana w huculski strój ludowy: na głowie czapka futrzana (kłepania), czarna, z wysokimi bokami odwiniętymi ku górze; lniana koszula z niskim, stojącym kołnierzem, włóczkowymi mankietami (narakwyci) widocznym na lewej ręce; kożuszek bez rękawów (keptar) zdobiony szlakami aplikacji w formie trójkątnych zębów i wyszyciami z włóczki, na lewej pole keptara widoczne kółeczko i łańcuszek dewizki; przez lewe ramię, na ukos przez piersi przewieszony szeroki, prążkowany, tkany pas; na ramionach narzucony sukienny serdak, zdobiony włóczkowymi obszyciami i pomponami. W obydwu dłoniach, po prawej stronie, na wysokości podstawy piersi, postać trzyma toporek z żeleźcem dekorowanym niewielkimi guzami tworzącymi dwa stylizowane krzyże w części środkowej, rękojeść dekorowana blaszanym okuciem w trybowane, podłużne pasy.

Rewers w formie prostokąta leżącego, podzielonego na dwie równe połowy – na korespondencję (strona lewa) i adres (strona prawa). W górnej części pola na korespondencję nadruk w dwóch linijkach, w języku polskim i ukraińskim: „Typy huculskie. Łegiń./ Huculski typy. Łehiń.”. Pośrodku, na osi pionowej napis w j. polskim: „Wyd. Art. Fot. M. Seńkowski, Kosów 1928/Naśladownictwo zastrzeżone”, poniżej liczba: „N. 211”. Na stronie adresowej cztery poziome, kropkowane pasy. W prawym górnym rogu słabo czytelny odcisk okrągłej pieczęci z napisem w otoku: „POL. TOW. KSIĘG. KOL. S.A. „RUCH”, w centrum liczba „12” (ostania liczba poprawiona wtórnie ołówkiem na „0”).

Pocztówka niewypełniona, bez obiegu.

Fotografia ukazuje młodego mężczyznę w ujęciu en face, ze skupionym i pełnym junackiej siły wyrazem twarzy. Charakterystycznymi częściami odświętnego, bogatego stroju „łehinia” jest lniana koszula, kożuszek („keptar”), sukienny serdek, czapka barania („kłepania”), przewieszony przez ramię szeroki pas, na którym zawieszona była skórzana torebka na fajkę, tytoń, krzesiwo, mieszek z pieniędzmi i innymi niezbędnymi do codziennego życia drobnymi przedmiotami.

W obydwu dłoniach dzierży – wyraźnie prezentując widzowi – laskę ze zdobionym toporkiem („bartka”). Był to niezwykle ważny, wręcz niezbędny element całego stroju, który towarzyszył mężczyznom nie tylko od święta, ale też na co dzień. Posiadał użytkowe znaczenie, jako narzędzie pracy i broń, która była szczególnie groźna w czasie sprzeczek, częstych wśród porywczych Hucułów. Toporek podkreślał pozycję społeczną właściciela, był wyrazem jego siły, wolności, czyli cech niezwykle ważnych dla ludzi gór w sensie ogólnym.

Pocztówka została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafiła najpewniej z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

 

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Pocztówka „Typy huculskie. Łehiń”

Twórca

Nieznany

Datowanie

1928 r.

Materiał

Papier, karton

Technika

Druk monochromatyczny, rotograwiura w sepii

Wymiary

Szerokość: 8,7 cm; wysokość: 13,7 cm

Pochodzenie

Pocztówka została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafiła najpewniej z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/E/2799

Autor notki

Janusz Mazur

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content